Ana sayfa Türk Mutfağı Giresun Yemekleri GİRESUN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

GİRESUN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

2277
0

Anadolu’nun kuzey bölgesinde yer alan, tarihsel süreçte birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Giresun zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Kültürün önemli bir kısmı mutfak kültüründen oluşmaktadır.

Giresun, farklı iklim ve coğrafyalara sahip olması sebebiyle kıyı kesimlerinde ot, yapraklar ve deniz ürünlerinden oluşan yemeklerini sofralara taşımaktadır. İç kesimlerde ise tahıl ürünlerine dayalı hamur işleri ve hayvancılığa dayalı et yemekleri çoğunluktadır.

Giresun yemeklerindeki malzemeler insanı etkileyen bir tazeliğe, doğallığa ve lezzete sahiptir. Yılın dört mevsimi yağışlı ve bol rutubetli olan yöre, zengin bitki örtüsüyle kaplıdır ve dolayısıyla bu durum yiyeceklere yansımıştır. Genel olarak otsu bitkiler, diken uçları, sebzeler ve mantarlardan oluşmaktadır.

Pide geleneğinin hala sürmekte olduğu ilimizde Pazar günleri aileler akrabalar toplanıp pide yerler. Görele’nin yumurtalı yağlı pidesi ve Espiye’nin kendine has ince hamuruyla açılmış pidesi mutlaka tadılması gerekenler arasındadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here