Ana sayfa Yemek Tarifleri Pratik Tarifler Evde Mayonez Yapmanın Püf Noktaları

Evde Mayonez Yapmanın Püf Noktaları

135
0

Canınız mayonez çektiğinde evde hazırlamak yerine hazır satılanlara yöneldiğinizi biliyoruz çünkü biz de onlardanız. Daha doğrusu onlardandık, ta ki bu işin sırrının bazı püf noktalarına uymak kadar basit olduğunu öğrenene dek. Marketlerde birçok çeşidini bulmamız mümkün ve birçoğu kabul edelim çok lezzetli ve kışkırtıcı. Ancak evde yapılan mayonezin ipeksi dokusu iddia ediyoruz ki bunların hiçbirinde yok. “Ne yaparsam yapayım bir türlü kıvamını tutturamadım, ben de artık denemeyi bıraktım” diyenlere de bu kararını bir kez daha gözden geçirtecek tam 20 ipucuyla, mayonez yapımını sizin için kolaylaştırmayı amaçladığımız yazımızı güzel bir tarifle de noktalayacağız. Şimdiden afiyet olsun.

 1. Evinizde mikser ya da mutfak robotu olmasa da, basit bir çırpma teli rahatlıkla işinizi görecek, bu yüzden malzeme eksikliği mayonez yapmamak için bir bahane değil.
 2. Mayonezi yaparken belki de en önemli nokta doğru yağı seçmekte. Zeytinyağı birçok yemek için sağlıklı bir tercih olsa da, mayonezde zeytinyağından uzak durmak en azından sızma olmayanını kullanmak yerinde olur çünkü sızma zeytinyağının tadı keskindir ve mayonezin tadının önüne geçer. Mayonez yapımı için kullanılacak en doğru yağ kanola, yer fıstığı veya mısır yağıdır.
 3. Mayonezdeki formül basit: 1 bardak sıvı yağa 1 yumurta sarısı ve artı olarak sos başına 1 yemek kaşığı asit. Eğer sirke kullanacaksanız beyaz şarap sirkesini tercih etmeniz, mayonezinizin keskin bir tadı olmasını engeller.
 4. Mayonezin kıvamını biraz inceltmek için krema veya sıcak su kullanabilirsiniz.
 5. Aslında birçok yemekte olduğu gibi, mayonezde kullanılacak tüm malzemelerin oda sıcaklığında olması elzem. Direkt olarak buzdolabından çıkarıp kullanırsanız kıvamını tutturmakta zorlanırsınız, bu yüzden yumurtaları en az yarım saat öncesinden çıkarmayı unutmayın.
 6. Eğer vaktiniz darsa, dolaptan çıkardığınız yumurtaları oda sıcaklığına gelene kadar biraz ılık suda bekletin.
 7. Yumurtanın sadece sarısının kullanılması, mayonezin yoğunluğunu artıracağı için tercih edilir.
 8. Mayoneziniz kesilirse bir yumurta sarısını çırpıp, azar azar, neredeyse damla damla olacak şekilde mayoneze ekleyin ve bu esnada da sürekli çırpın.
 9. Malzemeleri karıştırırken yağın da oda sıcaklığında olması ve karışıma azar azar eklenmesi çok önemli.
 10. Karıştırırken hem hızlı olmaya hem de her zaman aynı yöne doğru karıştırmaya dikkat edin. Yumurta ve yağ doğru karıştırıldığında yavaş yavaş katılaşmaya başlar ve bu da mayonezin tuttuğu anlamına gelir.
 11. Karıştırma kabının altına nemli bir bez yerleştirilmesi, malzemelerin fazla ısınmasına da engel olacağından kıvamı daha kolay tutturmanızı sağlar.
 12. Yüksek nem veya sıcaklık mayonezin kıvamını etkiler, daha yağlı olmasına neden olur. Bu yüzden mayonez yaparken ortamın nemli ya da çok sıcak olmamasına dikkat edin.
 13. Mayonezin kalorisini azaltmak için yağsız veya yarım yağlı yoğurt ilave edebilirsiniz.
 14. Eğer yumurtaları önceden dondurursanız, çözüldüğünde taze yumurtadan daha kalın bir kıvam elde edersiniz.
 15. Kalın bir kıvam için yapılacak şeylerden biri de sarısı başına bir çorba kaşığı limon suyunu çırpıp bir gece önceden dondurmak.
 16. Pıhtılaşmayı önlemek için, yumurta sarısı soğuduktan sonra tuz ilave edilmeli.
 1. Acı biber ve hardal tozu, yağın ayrışmasına neden olur. Aynı zamanda daha zengin bir tat elde etmek için biraz hardal ilave edebilirsiniz.
 2. Mayonezin aromasını daha ferah hale getirmek için çeşitli otlar ve baharatlar eklenebilir ama tatların birbiriyle tam olarak karışması için buzdolabında bir saat kadar bekletilir.
 3. Mayonez ağzı kapanabilen cam bir kapta muhafaza edilmeli.
 4. Katkı maddesiz mayonezinizde raf ömrünü uzatacak bir içerik olmadığından, en fazla üç gün içinde tüketmelisiniz.

Mayonez Tarifi

Gerekli Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı sirke
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 200 ml sıvı yağ
 • 1 yumurta sarısı
 • Yarım çay kaşığı tuz

Yapılışı:

Yumurta sarısı bir karıştırma teliyle iyice çırpılır ve çırpma işlemine ara vermeden sıvı yağ azar azar karışıma eklenir. Homojen bir karışım elde edildikten sonra limon suyu eklenir ve son olarak tuz ilave edilerek bir dakika kadar daha karıştırılır. Mayoneziniz kullanıma hazır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here