Ana sayfa Dünya Mutfağı Fas Yemekleri FAS MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

FAS MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

3084
0

Berberi, Orta Asya, Endülüs ve Fransız esintileri taşıyan Fas mutfağı, dünyanın en etkileyici ve egzotik mutfaklarından biridir. Büyük ya da küçük tüm şehirlerdeki çarşı ve pazarlar taze ekmek çeşitleri, salamura zeytinler, kuru yemiş ile doldurulmuş kuru meyveler ve şambaba tatlısı satan tezgahlarla dolup taşmaktadır.

Fas mutfağının en önemli özelliklerinden biri tuz ile şekeri bir arada birçok yemeklerinde kullanmalarıdır. Taze meyve ve sebzelerin hemen hemen her türü ziyafet şekline dönüştürülebilmektedir. Et, balık ve sebze Fas mutfağının temelini oluşturmaktadır.

Fas mutfağında Akdeniz ikliminde yetişen her türlü sebze ve meyve, tropik meyve ve sebzeler bulunmaktadır. Bunun dışında et olarak koyun, kuzu, dana, tavuk, deve ve tavşan etinin yanında  deniz ürünleri de oldukça sık kullanılmaktadır. Mutfakta birçok malzemenin kullanılması aynı tür yemeklerin farklı ürünlerle yapılabilmesini ve bu durumda menülerin inanılmaz genişlik kazanmasını sağlamaktadır. Limon turşusu, soğuk sıkma ve doğal sıkma zeytinyağları, kuru meyveler ve ağır baharatlar bu mutfağın temel özelliklerindendir.

Fas mutfağında farklı pişirme usullerinin birçoğu kullanılmakla birlikte, soteleme en sık kullanılan pişirme yöntemidir. Mutfakta sıkça kullanılan baharatlar arasında safran, zencefil, nane, kimyon, zerdeçal, anason, karabiber, acı biberler, susam ve kişniş gelmektedir.

 

Faslılar çok ekmek yerler. Özellikle kara ekmek tüketen Faslılar, bayramlarda ve özel günlerde ise beyaz ekmek yerler. Bu ekmeğin içine buğday taneleri koyup üzerini de süslerler. Faslılar günümüzde hala ekmeklerini evde yapmayı tercih etmektedirler.

Kahvaltıları, Türk kahvaltısıyla benzerlik gösterir; tereyağı, ekmek, reçel ve bal yerler. İçecek olarak ise çay, kahve veya sütlü kahveyi tercih ederler. Fas yemek kültüründe en önemli öğün, öğlen yemeği olarak kabul edilir. En önemli hazırlık öğle yemeği için yapılır. Öğle yemeğinde krallara layık bir şekilde beslenmeyi severler. Kuzu etleri, balık ve tavuk etlerinden yapılmış sebzeli yemeklerini daha çok öğlen tüketmeyi severler.

Akşam yemeği hafif bir yemektir. Genellikle bu öğünde, nohut, mercimek veya bakla ile yapılan çorbalar içilir. Arkasından da krep veya börek gibi hamur işi veya kuskus yenir.

Ülkede yeme içme kültürü oldukça yaygındır.Bu nedenle özellikle ülkenin Marakeş ve Rabat gibi büyük şehirlerinde bölge mutfağını yansıtan oldukça fazla sayıda restoran vardır.Bu restoranlar ülke mutfağını temsil etmekte başrol oynamış ve dünyada bilinen Fas mutfağını ortaya çıkartmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here