Ana sayfa Dünya Mutfağı İngiliz Yemekleri İNGİLİZ MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

İNGİLİZ MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

4069
0

İngiltere kozmopolit bir ülke olması sebebi ile birçok mutfağı içerisinde barındırır. Diğer ülkelere kıyasla daha az geleneksel sunumları mevcuttur fakat dünya mutfağı olma özelliği taşır. Geleneksel açıdan bakıldığı zaman ise İngiliz mutfağı etler, haşlanmış sebzeler ve patatesten oluşur.

Dünya mutfağı olma özelliğini taşıyan bu ülke içinde Çin, İtalyan, Fransız, Türk mutfakları ve daha fazlasını barındırır. İngiltere de önemli öğünleri sabah ve akşam yemekleridir. Kızarmış ekmek, kızarmış mantar, domates, jambonun yanında portakal suyu veya sütlü çay eşliğinde sabah kahvaltılarını yaparlar. Peynir de oldukça yaygın bir besindir. Galler Peyniri başta olmak üzere yemek kültüründe etkin bir rol oynamaktadır.

Geleneklerine uygun olarak Pazar günleri yapılan yemekleri ile meşhurdur. Et ya da tavuk ile haşlamış patates ve havucun servis edilmesi, İngiliz mutfağının geleneksel yemekleri olarak geçmektedir. Ardından yine geleneksel olan Yorkshire Pudingi ile yemek devam eder. Yorkshire Pudingi, krepten biraz daha katı bir hamurdan elde edilen, tuzlu, yuvarlak kaplarda pişirilen yiyecektir.

İçecek kültürlerinde ise Meşhur İngiliz çayı vardır. Bu çay sütlü ve şekerli içilmektedir. Geleneksel 5 çayı İngilizlerin deyimi ile “5 o’ clock tea” hiç aksatılmadan devam edilen geleneklerdendir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here