Ana sayfa Dünya Mutfağı Fransız Yemekleri FRANSA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

FRANSA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

2654
0

Fransa’nın her bölgesinin kendine has özgünlüğü benimsemesi farklı tatların oluşmasına sebep olmuştur. Örneğin; deniz kıyısında bulunan Picardie ve Normandiya da deniz ürünleri olarak, Dil Balığı, Levrek ve Karides tüketimi fazladır. Loire Vadisinde koyun eti ve av etlerinin tüketimi görülür. Alsace bölgesinde ise Jambon tüketimi fazladır.

Fransız mutfağının yemekleri olduğu kadar kahvaltıları da zengindir. Dükkânlar sabahın erken saatlerinde kapılarını bu güzel kahvaltılar için açarlar. Kahve eşliğinde tüketilen, Croissant (kruvasan) adı verilen ay şeklindeki açmalar, çikolata ile içi doldurulmuş Pain au Chocolat adı verilen pastalara, çıtır çıtır Bagetler (Fransız Ekmeği olarak bilinir) bu meşhur kahvaltıları oluşturmaktadırlar.

Mutfağın en meşhur çorbası Soğan Çorbasıdır. Soupe à l’oignon olarak anılan çorba, soğan ve et suyundan yapılan, genellikle üzerinde peynir ile servis edilen geleneksel bir Fransız çorbasıdır. Ünü ülke sınırlarını aşmıştır. Bunun dışında Soupe au patiron olarak anılan balkabağı çorbası da sevilen çorbalar arasındadır.

Fransız mutfağında et yemekleri ön plandadır. Salyangoz, kurbağa gibi hayvanların da etlerinin tüketildiği Fransa’da, etler az pişmiş olarak servis edilir. Etin içi pembe ve kanlı kalır, lezzetinin bu şekilde korunduğu söylenir. Château Briand ve Beef Bourguignon bu yemeklerin başında gelmektedir. Château Briand, dana bonfilenin ortası kesilerek hazırlanan yemektir ve değişik soslarla yanında garnitür sebzelerle daha çok tüketilmektedir. Tavşan da sık tüketilen av hayvanları arasındadır. Tavşan yahnisi, pancarlı tavşan, kestaneli yaban tavşan favori ana yemekleri arasındadır.

Et ve yemeklerin yanında sebze sıkça garnitür olarak servis edilmektedir. Patates Graten, beşamel soslu mantar graten, kuşkonmaz graten,kabak graten en çok tercih edilenler arasındadır.

Peynirli sufle mutfağın yıldızlarından birisidir. Değişik peynir çeşitleri kullanılarak hazırlanmaktadır.

Salade Nicoise, marul, taze domates, haşlanmış yumurta, konserve ton balığı, Nicoise Cailletier yağları ve ançüezden yapılan Fransızların en önde gelen salatalarından birisidir.

Tatlıları ile de nam salmış bu mutfakta dünyaca ünlü birçok tatlı çeşidi bulunmaktadır. Creme Caramel, Macaroon, Krep Süzet, Çikolatalı Sufle, Ekler, Profiterol, Mus, Madeleine bunlardan bazılarıdır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here