Ana sayfa Dünya Mutfağı İran Yemekleri İRAN MUTFAĞINDAN ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

İRAN MUTFAĞINDAN ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

4410
0

İran mutfağının öne çıkan lezzetleri arasında; Ash-e Doogh, Abgusht, Ghormeh Sabzi, Fesenjan ve Khoresht Gheymeh gibi lezzetler bulunmaktadır.

Ash-e Doogh; Ayranın pirinç ile devamlı karıştırarak kaynar hale getirilmesi ve sonrasında içine pişirilmiş nohut, beyaz fasulye, ıspanak, maydanoz, pazı, kişniş ve nanenin ilave edilmesi ile hazırlanır. Yemeğin asıl kökeni İran Azerilerine aittir.

Bir diğer İran lezzeti Abgusht; kemikli kuzu etiyle rendelenmiş domates, soğan, nohut, patates ve zerdeçal karışımının pişirilmesi yoluyla hazırlanır. Diğer adı “dizi” olan bu lezzet; suyunun içine lavaş doğranması yolu ile ve esas malzemelerinin üzerine karabiber serpilmesi yöntemiyle yenilmektedir.

Abgusht

İran’ın en meşhur yemeği ise tüm dünyaca bilinen Safranlı Pilav’dır. Pilava rengini veren safran; küçük liflerlerden oluşur. Bu liflerin 1 gramı bile 100 bin katı suya o altın sarısı rengi verebilmektedir.

Safranlı Pilav

İran mutfağında sofra kültürü ayrı bir güzelliğe sahiptir. Çünkü birçok toplumdan farklı olan bir sofra adetleri bulunmaktadır.

Diyelim ki bir eve akşam misafir olarak gittiniz. O gün size ne ikram edilecekse; tatlı veya tuzlu hatta meyve olsun hiç fark etmez, hepsi masanın üzerine konur. Belirli zamanlarda çıkartılan bu lezzetler akşam vaktine bölünmüş ikram açısından bölünmüş olur.

Bu yemeklerin hiçbiri tabağa dizilmez. Buradaki amaç; misafirin istediği şeyi istediği kadar ve istediği zamanda almasıdır. Aksi taktirde; hepsinin bir anda ikram yapılması durumu misafire git demek anlamı taşır düşüncesine sahiptirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here