Ana sayfa Türk Mutfağı Isparta Yemekleri ISPARTA MUTFAĞINDA SIK KULLANILAN MALZEMELER

ISPARTA MUTFAĞINDA SIK KULLANILAN MALZEMELER

1269
0

SIZGIÇ : Kalıplara dökülerek dondurulmuş et kavurmasının adıdır. Kemiksiz et, satırla ince ince kıyılır ve hayvandan çıkan iç yağları ile birlikte kavrulur. Ateşten indirildikten sonra bakır tabaklarda kalıp halinde dondurularak serin yerde muhafaza edilir.

KIZARTILMIŞ KAYMAK YAĞI : Büyük veya küçükbaş hayvanlardan sağılan sütler kalaylı bakır süt leğenleri içine konulur ve ateş üzerinde bir veya iki kez kaynatılarak soğumaya bırakılır. Üzerlerinde oluşan kaymaklar tahta kaşıkla alınarak geniş bir tavanın içine konulur. Tava ateşe konularak, kaymak kendi yağıyla pembeleşinceye kadar kavrulur. Kızartıldıktan sonra isteğe göre kendi yağıyla beraber veya yağı ve kepeğini ayırarak ayrı ayrı küçük sırçalı toprak küplerde ya da cam kavanozlarda muhafaza edilir. Kızartılmış kaymak yağı yemeklere lezzet vermek amacıyla kullanılmaktadır.

GÜNEYİK OTU : Karahindiba olarak da bilinen ve doğal olarak tarla kenarlarında ve kırsal alanlarda yetişmekte olan bir ot türüdür. Ispanak gibi yemeği yapılmaktadır.

SIĞIRDİLİ OTU : 30-80 cm boylarında, batıcı tüylü, iki yıllık ya da çok yıllık, yenilebilen otsu bir bitkidir. Bulgur ile pişirilerek boranisi yapılmaktadır.

Sığır Dili

 

EBEGÜMECİ : Ebegümeci, protein ve C-vitamini deposu olan bir bitkidir. Ebegümecinin salatası, kavurması ve kömbesi yapılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here