Ana sayfa Dünya Mutfağı İzlanda Yemekleri İZLANDA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

İZLANDA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

2558
0

İzlanda’nın en makbul yemeği olarak görülen lezzetler, ülkenin geleneksel yemekleridir. İlk ayın cuma günü başlayıp 19 Ocak’a kadar süren İskandinavya özel aylarında tüketilmektedir.

İzlanda’nın geleneksel yemeklerine bakıldığında hemen hemen doğal olan her şeyden besin elde etmek istedikleri görülebilmektedir. Örnek olarak; Huş ağacından yapılan çay ve yosun şurubu ile deniz kuşlarının yumurtaları gösterilebilmektedir.

Etlerin yaygın olduğu bu mutfakta tuzlanmış kuzu kalbi sevilen yemekler arasındadır. Bunun dışında patatesli at bifteği ve çiğ olarak  yapılan puffin yöresel yemeklerden birisidir. Okyanus balıkları da mutfağın yapı taşlarındandır. Çeşit çeşit balıklar çeşitli yöntemlerle hazırlanmaktadır. Balıkların yanında patates sıklıkla servis edilen bir garnitürdür. Hindistan cevizi sütünde pişen okyanus balığı en sevilenler arasındadır.

Istakoz çorbası ve meşhur kuzu etinden yapılan İzlanda çorbası da geleneksel tatlar arasındadır.

Patates bu mutfakta oldukça önemlidir et ve balıkların vazgeçilmezidir. Çeşit çeşit türleri vardır. Salatalar oldukça meşhurdur bunun yanında tereyağ ve şekerle hazırlanan sosla sunulan Brunadar Kartöflur en meşhurları arasındadır.

İzlanda mutfağında birçok lezzetli tatlıyla karşılaşmanız mümkündür. Bu tatlılardan biri; arasına kat kat böğürtlen reçeli konularak hazırlanan ve bazı İzlandalıların uzanmış kek olarak tanımladığı Randalin, çok ünlü ve ulusal bir tatlıdır.

Bir diğer meşhur tatlı ise aynı zamanda geleneksel bir İzlanda tatlısı da olan, tuzsuz peynirle karıştırılan krema ile sunulan Skyr’dır. Skyr’ adını verdikleri meyveli yoğurt tarzı bir lezzettir. Marketlerde, restoranlarda her yerde rastlanmaktadır. Yağsız inek sütünden yapılan skyr, pastörize edilmemiş sütün kaynama derecesine getirildikten sonra 42 derecede soğutularak yavaşça karıştırılıp  yaklaşık 10 saat sonunda elde edilmesinden meydana gelmektedir. Bir çok tatlının içinde de kullanılmaktadır.

Skyr cake, skyr dondurma ve Skyr blueberries and almond crème brulee en sevilen ve yıldızlaşan tatlılardandır.

Istakoz kızartması, ıstakozlu ve tuzlu morinalı pizza da mutfağın sevilenleri arasındadır.

Bunun dışında İzlanda mutfağında öne çıkan lezzetler arasında şunlar da vardr;

HAKARİ: Kurutulmuş köpek balığından yapılan popüler bir lezzettir.

PLOKKFİSKUR: Bir balık yemeğidir. Ezilip çırpıldıktan sonra fırına verilmesiyle yoluyla hazırlanmaktadır.

SVID: Koyun kafasından yapılan bir yemektir. Ve oldukça meşhurdur.

Harðfiskur: Kurutulmuş balık parçalarının tereyağı ile bir aperatif olarak sunulmasıdır.

 

Hangikjöt: Kuzu etinden hazırlanan füme ve kuzu sosis füme yemeğidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here