Ana sayfa Türk Mutfağı Kilis Yemekleri KİLİS MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

KİLİS MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

1403
0

Kilis’in kendine has zengin bir mutfağı vardır. Geleneksel kültürü yansıtan yemeklerinin tadı kadar görüntüsü de etkileyicidir. Yemekler, ‘’günlük pişen yemekler’’ ve ‘’özel günlerde yapılan yemekler’’ olarak ikiye ayrılmaktadır.

Kilis yemeklerinde damak zevki ön planda tutulmaktadır. Yemek lezzetine büyük önem verilir ve bunun için yemeğin özelliğine göre çeşitli baharatlar kullanılır. Yörede yapılan kebap çeşitleri özel baharatlarla harmanlanarak dumanı üstünde servis yapılır.

Temelini et ve bulgurun oluşturduğu mutfak kültürünün yanında mevsimine uygun sebze ağırlıklı yemekler de sıkça tercih edilmektedir. Göl üzerinde bulunan restoranlarda yemek yemenin tadına ve pekmezin lezzetine ise doyum olmaz.

Zengin Türk mutfağının özelliklerini taşıyan Kilis yemeklerinde Halep mutfağının özellikleri de görülmektedir. Zeytinyağlı yemekler Kilis mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır ve ön planda yağlı, baharatlı yemekler tüketilmektedir.

Akdeniz bölgesinde bulunan bu il merkezinde bağcılık ve zeytincilik gelişmiştir ve kırsal alanlardaki temel geçim kaynağı ise tarımdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here