Ana sayfa Türk Mutfağı Kayseri Yemekleri KAYSERİ MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

KAYSERİ MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

1539
0

Kayseri iline özgü birçok meşhur yemek, içecek, hamur işi ve tatlılar bulunmaktadır. Kayseri denilince akla ilk gelen yöresel lezzetler; Kayseri mantısı, Kayseri pastırması, Kayseri sucuğu ve börek aşı’dır. Bu yöresel lezzetler arasında farklı Kayseri lezzetleri de bulunmaktadır.

Güveç, Kayseri’nin en gözde yemekleri arasındadır. Özellikle yaz aylarında toprak güveçlerle sebzeden yapılan bir yemektir. Ana malzemesini; patlıcan, domates, biber, sarımsak ve et oluşturur. Bazen patatesin ilave edildiği de görülmektedir.

Etli yemeklerin en ünlüleri ise; Pehli, sulu köfte, pirinçli köfte, saç kebab, yağbari, pöç, kovalama, üzüm yemeğidir. Bu yemekler de aynı zamanda yumurta da kullanılmaktadır.

Arabaşı, hem yapılması, hem de yenmesi marifet isteyen bir yemektir. Çerez türü bir yiyecek olan Arabaşı yemeği yalnızca kış aylarında yenir.

Arabaşı Çorbası

Kayseri mutfağı tatlılar konusunda da zengin bir çeşide sahiptir: Oklava baklavası, açma baklava, kamış baklava, güllü baklava, fincan ağzı, nevzine, un helvası, telteli (pişmaniye), dut pekmezi, aside, incir dolması en meşhur tatlılardandır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here