Ana sayfa Türk Mutfağı Kocaeli Yemekleri KOCAELİ MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

KOCAELİ MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

1236
0

Marmara Bölgesi illerimizden biri olan Kocaeli, çeşitliliği en bol olan mutfaklardan biridir. Ülkenin dört bir yanından en çok göç alan bölge konumunda olan Marmara’nın sahip olduğu bu yapı tüm şehirlerine etki eder.

Marmara Bölgesinin sahip olduğu çoklu kültür mutfağında da kendini göstermektedir. Her bölgenin ve kültürün ait olduğu özellikleri Kocaeli sofrasında görebilmekteyiz.  

Akdeniz Bölgesi’nden de, Karadeniz Bölgesi’nden de, Çerkes kültüründen de birçok meşhur lezzeti bulabilmeniz mümkündür. Bunlar arasında Karadeniz Bölgesi’nden gelen karalahana, Ege Bölgesi’nden gelen zeytinyağlılar bu duruma bir örnektir.

Genel anlamda Türk mutfağına uygun olan bir mutfak olan bu mutfakta, adından bahsedilince akıla direkt gelen lezzetler bulunmaktadır. Bu lezzetler arasında: Pişmaniye başı çekmektedir.

Anadolunun tamamında var olan beslenme biçimi temel olarak unlu yiyeceklere dayanır fakat bu durum Kocaeli’nde sebze-meyve tüketimi ile öne çıkmaktadır.

Yine Kocaeli mutfağında diğer il mutfaklarına göre farklılık gösteren şey ise; artık kurutma, turşu ve komposto gibi ev konserveciliğinin azalmakta oluşudur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here