Ana sayfa Türk Mutfağı Kocaeli Yemekleri KOCAELİ MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

KOCAELİ MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

658
0

Kocaeli‘nin yerlilerinin bulunduğu Manavlı köylerinde daha çok yöresel yemekler bulunmaktadır. Bu yemeklerden arasında:

gibi lezzetler vardır.  Akla gelen ilk lezzetler arasında ise; pişmaniye ile birlikte yarımca kirazı, kandıra yoğurdu, cızlama ve höşmerim vardır.

Höşmerim: Hoşmeni olarak da geçen bu lezzet, özellikle Hıdrellez günlerinde yapılan bir tatlıdır. İkram sırasında yanında taze peynir de servis edilmektedir.

Cızlama: Bilinen adıyla akıtma veya krep olan cızlama, tuzsuz ve şekerli olarak yapılan bir kahvaltı menüsüdür. Şekerli cızlamada çikolata sosu ve meyve kullanılabilmektedir.

Yarımca Kirazı: Kocaelinin biraz unutulmaya yüz tutmuş meyvelerinden olan yarımca kirazı özellikle Körfez ilçesinde yetişir. Meyveleri ile de bilinen Kocaeli’nde bu kiraz; Napolyon kirazı olarak bilinmektedir fakat yöredeki adı Hacı Abdullah kirazıdır.

Kandıra Yoğurdu: Bu yoğurdu meşhur yapan özelliği; günümüzde geçmişe oranla sayısı azalmakta olan ancak varlığını halen devam ettiren manda sütü katkısı ile yapılıyor olmasıdır.

İlgili İçerikler

CEVİZLİ KEŞLİ KÖY MAKARNASI TARİFİ, NASIL YAPILIR?... Malzemeler: 500 gr ev eriştesi 2 su bardağı dövülmüş ceviz içi 2 su bardağı rendelenmiş keş 200 gr köy tereyağı Tuz Yapılışı: ...
ÇALÇA ÇORBASI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 250 gr hindi eti 2-3 tane karabiber 2 tane defne yaprağı 1 tane çarliston biber 1 tane kırmızı biber 2-3 diş sarımsak ...
KOCAELİ MUTFAĞINDA SIK KULLANILAN MALZEMELER Ceviz İçi: Cevizin kabuğundan ayrılan ve yenilebilen bölümüdür. Keş: Süzme yoğurttan hazırlanan sert çökelektir.   Börülce: Fasulyeye benzer ya...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here