Ana sayfa Türk Mutfağı Konya Yemekleri KONYA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

KONYA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

1468
0

Konya; tarihi, eskiye dayanan Selçuklu ve Osmanlı kültürleriyle şekillenmiş, Türkiye’nin 7. En büyük ve kalabalık şehri olma özelliğini taşır. Ayrıca Anadolu Selçuklu ve Karamanoğullarına başkentlik yapmış en eski yerleşim yeri olma özelliğine de sahiptir. Çatalhöyük UNESCO Dünya mirası listesine girmiştir.

Konya mutfağı, bu tarihi özellikleri ile kendini ilerletmiş, kurulan devletlerin, alınan göçlerin etkisi ise şekillenmiştir. Bugün bile bakıldığında Selçuklu mutfağı geleneğini Konya mutfağında görmek mümkündür. Mutfakla ilgili ilk ekipleşme bu şehrimizde Mevlevi mutfağı olarak başlamıştır. İlk aşçıbaşının mezarının da bu şehirde olduğu bilinmektedir. Bunlarla beraber Konya mutfağının ihtişamı saklanamayacak kadar güzeldir.

Konya mutfağının ünü Konya Turizm Derneğinin 1. Milletlerarası Yemek Kongresi’nden sonra artmıştır. Konya mutfağının özelliği kurallaşmış davet yemekleridir. Aşçı Takımı denilen Düğün Pilavı, davet yemeklerinin en güzeli Kara Yemek Takımı belli yemeklerden oluşur ve bu davetlere gidildiğinde hangi yemeklerin yenileceği bellidir.

Konya mutfağında ki tatları ağırlıklı olarak hayvansal ve tarımsal ürünler belirler. Bunların yanında hamur işleri de ön plandadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here