Ana sayfa Türk Mutfağı Konya Yemekleri KONYA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

KONYA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

1891
0

Zengin bir beslenme kültürü olan Konya’da geleneksel yemekler ön planda olur. Özel günler için hazırlanan yemekler bellidir. Yörenin en meşhur yemekleri: Etli Etmek, Fırın Kebabı ve Peynirli Pide’dir. Etli Ekmek; et ve ekmek hamurundan yapılan, yörenin en meşhur ve en lezzetli yemeklerindedir.

Etli ekmek

Çorbanın türlü çeşitlerine de ev sahipliği yapan Konya Mutfağında ünlü çorbalar şu şekildedir; Tayga, Mercimekli Oğmaç, Bamya Çorbası. Bamya Çorbası; özellikle özel günler için klasikleşmiş bir çorbadır.

Geleneksek yemekler arasında bulunan Peynirli Kıymalı Börek, Kıkırdaklı Börek, Tandır Saç, Su, Sedirler ve Tatar Böreği‘ni de unutmamak gerekir. Bütün bu güzel yemeklerin sonunda Hoşaf verilir.

Hoşafla ilgili olarak sindirimi kolaylaştırması ve sağlıklı olması göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca geleneksel bir özelliği de mevcuttur. Eski geleneklere göre Hoşaf verildiği zaman, yemeğin sonunun geldiği ve daha yemek gelmeyeceği anlaşılırmış. Hoşaf, çeşitli meyvelerin kaynatılması ile elde edilen bir içecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here