Ana sayfa Dünya Mutfağı Kosova Yemekleri KOSOVA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

KOSOVA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

1303
0

Doğallığın öne çıktığı bu ülkede et yemeklerin de bu çeşitlilik hissedilmektedir. Et yemeklerini tatlandırmak maksadıyla sarımsak ve baharat kullanılmaktadır. Özellikle acı biber sıklıkla tercih edilmektedir. Cızmız, elbasan tavası, biberli dolma, imambayıldı, külbastı, musakka, kol dolması bu balkan ülkesinde sıklıkla tercih edilen et yemekleri arasındadır.

Tüm balkan ülkelerinde olduğu gibi bu ülkede de Pleskavitsa çok ünlüdür. Hamburgerin atası olarak bilinen bu lezzetin kökeni Yugoslav mutfağına aittir. Bu lezzetli tarifin hamburgerden farkı ise kıymasının satırla çekilmesi ayrıca Kosova’ya özel sunum şekli olarak susamlı bir şekilde servis edilmesidir.

Balkan Hamburgeri

Ülkede hamur işleri et yemeklerinden sonra en çok tercih edilen yemek grubudur. En ünlü hamur işi tatları ise Çay Pidesi, Mantı, Pitayka ve Fliya‘dır. Fliya Kosova halkının geleneksel lezzetleri arasındadır. Osmanlı mutfağından esinlenerek hazırlanan bu lezzet aslında tam olarak bir börek gibi değildir bu böreğimsi yiyecek bir çeşit hamur işidir ve sıvı olarak hazırlanan bir karışımın büyük bir tepsiye konulması ve üstüne sac kapatılması ile yapılır. Tam yedi defa tekrarlanarak pişirilir bu yüzden çok zahmetlidir özellikle düğünlerde Tava ile beraber sofraları süslemektedir.

Ülkede tatlılarda Türk tatlılarından bazı lezzetler vardır. Şekerpare, baklava, tulumba tatlısının yanı sıra tüm Balkan ülkelerinde olduğu gibi Trileçe, Kaymaçina ve Teşpişte tatlıları çok tüketilmektedir. Ayrıca ülkede sokaklarda satılan bir tatlı var ki tadıyla ve sunumuyla pek çok kez kalabalığın toplanmasının sebebi olmaktadır. Adı palaçinka sokakları süsleyen bu lezzet waffle’ın biraz daha basit hali olarak sayılabilir. Krepe benzeyen bu tatlının hamuru krep hamurundan daha ince ve biraz daha tatlı olarak yapılmaktadır içine meyve ve çikolatalı soslarla süslenip dürüm şeklinde yenmektedir.

Palaçinka

Trileçe bu ülke için vazgeçilmez tatlar arasındandır. Balkanların ortak değeri olan bu lezzet Kosova’da da sıklıkla tüketilmektedir. Onun haricinde 1 tatlı lezzet daha öne çıkmaktadır. Kaymaçina isimli tatlı gene tüm Balkanlara mal olmuş durumda ama Kosova’da daha farklı bir sunum şekli vardır; yumurtası biraz daha azaltılmış ve dövülmüş cevizle beraber servis edilmekte. Normalde bolca yumurtayla yapılan oldukça ağır bir tatlıdır. Krem Karamel‘in atası olduğu söylenmektedir. Ayrıca tez pişti denilen revani benzeri bir tatlı da ülkede düğün günleri yapılmaktadır. Kosova mutfağı yemekler genelde yapımı zahmetli, pişmesi uzun süren lezzetlerden oluşur ama tez piştide diğer lezzetlere nazaran daha hızlı olmasından kaynaklanan vakit tasarrufu ismine yansımıştır.

Kosova mutfağı İtalya mutfağından etkilenmiştir. Pica ismini verdikleri pizzaları en az İtalyan‘ların yaptığı kadar ince ve lezzetlidir. Bu ülkede pizzanın yanında ise geleneksel biraları olan Peja bira çok sık tüketilmektedir.

Skopska Salatası bu ülkede diğer balkan ülkelerinin aksine Sirenje denilen beyaz peynirler rendelenmiş bir şekilde salatayı süslemektedir.

İlgili İçerikler

AYVAR TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 5 kg kırmızı biber 3 kg patlıcan 1 baş sarımsak 1/2 lt yağ İsteğe göre tuz Yapılışı: Biber ve patlıcanı közleyip ...
KOSOVA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER Kosova 2008 senesinde bağımsızlığını kazanmış bir ülkedir. Sırbistan’dan sorunlu bir şekilde ayrılan Kosova ilk senelerinde çok sıkıntılar çekti. Koso...
KAYMAÇİNA TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1 kilo süt 6 yumurta 13 çorba kaşığı toz şeker Yapılışı: Bir karıştırma kabına tüm malzemeleri koyuyoruz. Bir tel çırpıcı...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here