Ana sayfa Dünya Mutfağı Kosova Yemekleri KOSOVA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

KOSOVA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

1696
0

Kosova 2008 senesinde bağımsızlığını kazanmış bir ülkedir. Sırbistan’dan sorunlu bir şekilde ayrılan Kosova ilk senelerinde çok sıkıntılar çekti. Kosova tarihi boyunca ilk kez bağımsızlık kazandı daha önceleri Sırbistan, Yugoslavya, Nazi Almanyası ve Osmanlı tarafından sınırları içerisinde gösterildi. Bu ülkelerin kültürlerinden kendisine bir şeyle katan Kosova halkı tam bir kültür mozaiği olmuştur. Pizzaİtalyanlar kadar iyi yapabilen Kosovalılar bira konusunda Almanlar kadar iddialılardır ayrıca ülkede ve ülke mutfağında inanılmaz bir Türk etkisi gösterilmektedir.

Ülkede Türk etkisini en belirgin hissedildiği ilk yer öğünlerdir. Ülkede hala eski Osmanlı Balkanlar’da olduğu gibi 2 öğün yenmektedir kuşluk ve akşam yemeğidir. Ülkede kahvaltı çok da önemli değildir. 11 gibi yenilen kuşluk yemeğinden sonra öğlen bir şey yenmez saat 4-5 gibi yenen akşam yemeğinden sonra yemek yemek tercih edilmez. Uzun kış gecelerinde çayla beraber ilginç bir şekilde ayvar isimli biber çeşitleri, kızartma biber, içi kaymaklı biber turşusu, ekşimikli biber ya da sarımsak soslu biber tüketilmektedir. Ayrıca baklava, kol böreği, Boşnak Böreği, revani gibi lezzetlerde çayın yanında servis edilmektedir. Kosova’da neredeyse çoğu yemeğin isimleri bile Türkçesi ile kullanılmaktadır: Baklava, boza, börek, büryan, ciğer, çorba, dolma, helva, gevrek, güveç, işkembe, kapuska, kaçamak, kadayıf, kaymak, kebap, köfte, lokum, mücver, musakka, paça, pilav, sarma, sütlaç, tava, yahni, yoğurt vb.

Ülkede Türk kahvesi tüketimi çok yaygındır. Genelde Türk lokumuyla beraber servis edilen kahvenin yanında son zamanlarda balkanların en meşhur tatlısı olan trileçe görülmeye başlanmıştır. Ayrıca diğer dikkat çeken özellik ise kahve yalnız getirilmez, mutlaka “ekşi su” adı verilen maden suyu ya da soda ile servis edilir.

Ülkede her balkan ülkesinde olduğu gibi et yemeklerinde çok zengin bir mutfaktır. Bu lezzetin sırrı ise doğallıktır. Ülkede geniş meralar vardır ayrıca suni yem yerine doğal yem tercih edilmektedir. Çeşit çeşit tavalar, güveçler, yahniler ve dolmalar Kosova mutfağını süsleyen lezzetlerden bir kaçıdır.

Kosova‘da yemekler bol etli ve hamur işi ağırlık bir mutfaktır ayrıca hazmı kolaylaştırması için yemeklerde sirke ve yoğurtta sıklıkla tercih edilmektedir. Ülkede zeytin fazla yetişmediğinden ise zeytinyağlı tüketimi fazla değildir.

Ayrıca ülkede slivovica isimli erik konyağı da tüketilen alkollü içecekler arasında yer almaktadır.

İlgili İçerikler

KAYMAÇİNA TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1 kilo süt 6 yumurta 13 çorba kaşığı toz şeker Yapılışı: Bir karıştırma kabına tüm malzemeleri koyuyoruz. Bir tel çırpıcı...
AYVAR TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 5 kg kırmızı biber 3 kg patlıcan 1 baş sarımsak 1/2 lt yağ İsteğe göre tuz Yapılışı: Biber ve patlıcanı közleyip ...
TRİLEÇE TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 4 yumurta 1 su bardağı şeker 1 su bardağı un 1 paket kabartma tozu 1 paket vanilyaSosu İçin: 1 paket krema (200 ml) ...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here