Ana sayfa Mutfakta Neler Oluyor Lakerda Nedir?

Lakerda Nedir?

548
0

Lakerda şeflerin tarifi ile uzun süreli saklanıp kullanılabilmesi için hazırlanmış olan balık etidir. Bir tür balık mezesi de olarak tanımlanan lakerda, yanında kırmızı soğan ve kızarmış ekmekle beraber servis edilir. Lakerda genellikle torik veya palamut balığından yapılmaktadır. Bu tür balıklardan yapılan lakerda, yaklaşık 2-3 hafta kadar saklanabilmektedir. Lakerdası en meşhur olan balık türü torik balığı olmakla birlikte palamut balığının da kullanımı giderek yaygınlaşmıştır. Usta şeflerin sık sık kullandığı bir meze türü olan lakerda evlerde de kolaylıkla yapılabilecek bir üründür. Leziz balıkların uzun süre kullanılabilmesini sağlayan lakerdanın hazırlanışı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Ev Yapımı Lakerda Tarifi

Lakerda yapımında en yaygın kullanılan balık çeşitlerinden biri palamuttur. Şimdi palamut balığı ile lakerda yapılışının ayrıntılarına değineceğiz. Öncelikle palamutun kafa ve kuyruk kısımlarından 3-4 cm kadar kesin. Gövdeyi güzelce temizleyip kılçıkları çıkarın. Kıkırdak bölümünü de ince bir tel vasıtasıyla çıkarın. Temizleme işleminden sonra gövdeyi 3-4 santimlik dilimlere ayırıp tekrardan yıkayın ve süzgece bırakın. Süzgeçte bekleyen balığın tamamen kandan arınması gerekmektedir. Tamamen arınan balık etlerini temiz su içerisine koyup 3 saat boyunca buzdolabında dinlenmeye bırakın. 3 saat dinlendikten sonra balık etlerini buzdolabından çıkarın. Balık etlerini kurulayın. Bir kap içerisine tuz serin ve kuruladığınız balık etlerini kesik kısımları tuza gelecek biçimde kaba koyun. Lakerda yapımında kullandığınız tuzun sofra tuzundan biraz daha büyük parçalı olmasına özen gösterin. Ardından balık etlerinin üzerine tuz serpin. İsteğe bağlı olarak farklı bir lezzet katması için defne yaprağı da ekleyebilirsiniz. Bu işlemleri tüm balık parçaları bitene kadar sırayla gerçekleştirin. Hazırladığınız balık parçalarını 3 hafta boyunca bekletin. Bu süre zarfında balıklar yağını dışarı bırakacaktır. Bekleme süresini tamamlamış olan lakerdanızı servis edeceğiniz zaman süzüp 3-4 saat boyunca temiz su içerisinde bekletin. Son olarak üzerine zeytinyağı gezdirerek ev yapımı lakerdanızı hazır hale getirin. 

Lakerda Nasıl Yenir?

Hazırlanan lakerda tuzlama yöntemi ile hazırlandığı için yeneceği zaman tekrar pişirme gereği yoktur. Deniz ürünleri restoranlarında ve meyhanelerde meze olarak tüketimi yaygındır. Lakerda ayrıca ana yemek öncesi iştahı açma özelliği ile çok tercih edilen bir ara soğuktur. Lakerda tüketiminde kırmızı taze soğan, zeytinyağı, limon ve kızarmış ekmek eklemeleri harika bir uyum sağlayacaktır.

Lakerdanın Saklanması

Uzun süre tüketilebilen balık eti lakerdanın saklanması için uygun şartların sağlanması çok önemlidir. Salamura olarak hazırlanan lakerdanın buzdolabı içerisinde 1 aya kadar saklanabildiği bilinmektedir. Daha sonradan yemeyi planladığınız lakerdanızı buzluk poşeti ile derin dondurucuda oldukça uzun zaman muhafaza edebilirsiniz. Uzun süre saklanabilen lakerdadan acı ve ekşi bir tat alınması halinde bozulmuş olabileceği ihtimali göz önüne alınmalıdır. Büyük çaplı restoranlarda şeflerin sıklıkla tercih ettiği lezzetlerden biri olan lakerda ev ortamında da hazırlanabilmektedir. Ev tipi buzdolabınızda uygun koşullarda saklanan lakerdanızı 1 ila 3 aya kadar saklayabilirsiniz. Balık sofralarının vazgeçilmez mezelerinden birisi olan lakerdayı, iyi şekilde saklayıp dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

Lakerdanın Faydaları Nelerdir?

 Deniz ürünlerinin insan sağlığına olan faydaları oldukça fazladır. Bu durum sevilen ara soğuk lakerda için de geçerlidir. Özellikle saç sağlığı için gereken vitamin ve mineraller lakerdadan alınabilir. Hücre yenilenmesine de destek sağlayan lakerda diş ve kemik yapılarının güçlenmesini sağlayıcı etkiye sahiptir. İçerisinde omega yağ asitleri ile fosfor bulunan lakerda, soğuk mevsimde vücut direncini artırmak için tüketilmesi gereken besinlerden birisidir.

Lakerda tüketiminde olumsuz durumlarla karşılaşmamak için güvenilir yerler tercih etmeye dikkat etmelisiniz. Ev yapımı lakerda tariflerinde tüm aşamaları doğru şekilde yapıp uygun saklama koşullarını sağladığınızdan emin olmalısınız. Evde yaptığınız lakerdalarda farklı kokuların oluşması durumunda yememeye özen gösterin.

Lakerda Sunumu

Balık sofralarının favori mezelerinden biri olan lakerda, hoş bir sunum ile sofraya renk ve lezzet katacaktır. Lakerda sunumu yapılacak olan tabağın taban kısmını tere veya dereotu ile kapatabilirsiniz. Lakerdanın yanına çok yakışan mor soğanları ince halka biçiminde kesip ekleyerek güzel bir çerçeve oluşturabilirsiniz. Lakerda dilimlerini güzel bir şekilde dizdikten sonra üzerine zeytinyağı gezdirerek sunuma hazır hale getirebilirsiniz. Sunumda son dokunuş olarak birkaç tane yeşil zeytini de tabağa ekleyip çeşitlilik yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here