Ana sayfa Dünya Mutfağı Lübnan Yemekleri LÜBNAN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

LÜBNAN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

2444
0

Bir Ortadoğu ülkesi olan Lübnan uzun yıllar boyunca Osmanlı ve Fransız hâkimiyeti altında kalmıştır. Arap yarımadasının Akdeniz’e bakan kısmında yer alan bir ülkedir.

Uzun yıllar boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmasıyla olsun, deniz kıyısı olmasından ötürü ticaretin gelişmesiyle olsun Lübnan bambaşka bir kültür ve mutfağa sahiptir.

Lübnan mutfağının Osmanlıdan kalan izi bulgur ve acıdan dolayı Güney Doğu mutfağını andırmaktadır. Ülke Akdeniz’e kıyısı olmasından kaynaklana benzerliği ise zeytinyağı ve otlardır. Arap yarımadasında yer alan ülkede ki Arap etkisi sunumu ve renkleri ile kendini göstermektedir. Ayrıca ülkede Fransız mutfağından izlerde görülmektedir.

Lübnan mutfağı denilince akla gelen ilk kelime Meze olmaktadır. Ülkede bu lezzetleri meze olarak nitelendirmeyip bu mezelere ana yemek olarak davranmaktadırlar. Ülkede çeşit çeşit mezeler yer almaktadır. Nohuda çok önem verilen bu mutfakta nohudun her tülü mezesi, zeytinyağının her mezeyi süslediği bu sofralarda o kadar kaliteli zeytinyağları var ki sadece zeytinyağı, nane ve acı pul biberden oluşan bir meze bile mutfakta yer almaktadır.

Osmanlıdan kalma bir başka iz ise bu ülkedeki yoğurt kullanımıdır. Bu ülkede Türk mutfağından sonra en çok yoğurt kullanılan mutfaktır. Yoğurdun çorbası dahil her çeşidini yapan Lübnan halkının, yoğurttan sonra en çok tükettikleri süt ürünü ise peynirdir.

Beyaz peynir ile favori gıdaları olan yoğurtla yaptıkları türlü türlü soslar, leziz çorbalar ise Lübnan klasikleri arasında gösterilmektedir.

Lübnan’da öne çıkan diğer bir mutfak özelliği yoğun baharat kullanımı öne çıkmaktadır. Ülkede ki en bilinen, en meşhur ve en çok kullanılanı Zahterdir. Kekik türünden, ancak kekikten çok daha aromalı ve lezzetlidir. Tazesi, salata malzemesi; tozu, susam unu ve zeytinyağı ile karıştırılınca, kahvaltı malzemesi olan bu baharatın kurusu, zahterli pide malzemesi şeklinde servis edilmektedir.

Ülkede ana yemeklerde etten ziyade bakliyat tüketimi öndedir. Bulgur, nohut, fasulye ve zeytinyağı cenneti olan bu Arap ülkesinde buluşarak lezzetli yemekler oluşturmaktadırlar. Et yemekleri bakımından da zengin olan Lübnan mutfağında öne çıkan et yemeği kuzu etidir. Eti yoğurtla servis eden Lübnanlılar et yemeklerinde mutlaka sarımsak kullanırlar.

Lübnan coğrafi konum olarak çok şanslı bir noktada yer almaktadır. Bereketli hilalde yer alan bu ülkede taze meyve ve sebzecilik çok ilerlemiştir. Üzüm narenciye, muz, hurma, nar, diğer Akdeniz meyveleri ve hatta çeşitli tropikal meyveler ülkede üretimi ve tüketimi fazladır.

İlgili İçerikler

TEJAJ MISAKKAH TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1 ince lavaş ekmeği 100 gr tavuk 15 gr sivri biber 15 gr soğan 1 dal taze kişniş 4 kiraz domates 1 taze soğan 1 ...
BIRYANI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 100 gr basmati pirinci 50 gr tereyağı 50 ml ayçiçeği yağı 50 ml zeytinyağı 3 su bardağı et suyu 30 gr badem 50 gr k...
PİLAV ve LAGOS BALIĞI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 50 gr lagos balığı filetosu 40 gr basmati pirinci Yarım nar 1 çay kaşığı kimyon 1 çay kaşığı yenibahar 1 buçuk su bard...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here