Ana sayfa Dünya Mutfağı Macaristan Yemekleri MACAR MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

MACAR MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

1167
0

Macarlarda beslenmek bir zevktir. Bu nedenle yemeğe fazlasıyla vakit ayırırlar. Özellikle akşamları yemeklerini dışarıda dostlarıyla Çigan Müziği eşliğinde yerler. Bu çeşitlerin en önemlisi çorbadır. Çorbanın Macar mutfağında çok özel bir yeri vardır. Macar mutfağının en ünlü çorbası Gulaş zengin bir çorbadır; özellikle tarlada çalışıp üç çeşit yemek yapmaya vakti olmayanlar için doyurucu özelliğinden dolayı tercih edilir. Macarlar da tarhana çorbası içerler. Buna Tarhanya derler. Macarlar tarhanayı Osmanlılardan esinlenerek mutfaklarına almışlardır. Orta Avrupa’nın en büyük gölüne BaIaton’a sahip olan Macarlar çok balık yerler. Bunlar özelikle tatlı su balıklarıdır. Ayrıca Tuna Nehri’nden de çok bol miktarda balık avlarlar. Macarların 3 ayrı bölgeye göre hazırladıkları 3 ayrı balık çorbası vardır.

Patates ve sebze özellikle de Macar kırmızı biberi Paprika ile hazırlanır. Koyu kırmızı çok tatlı bir rengi olan ve bu rengini yemeğe de veren Paprika bu mutfağın en önemli baharatıdır.

Macarların ünlü tatlılarından biri de Dough Nut’dır. Özellikle bir karnaval çöreği olan Donut aslında Dough Nut yani ceviz veya fındık şeklinde hamur anlamındadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here