Ana sayfa Dünya Mutfağı Malta’da İlk Michelin Yıldızlarının Kazananları Açıklandı

Malta’da İlk Michelin Yıldızlarının Kazananları Açıklandı

442
0

26 Şubat 2020 tarihinde Malta Michelin Rehberi başlatıldı ve bu kapsamda adada ilk Michelin yıldızlarının kazananları ilan edildi. Yayınlanan Malta Michelin Rehberi incelendiğinde bünyesinde bulundurdukları seçkin restoranları ve birbirinden farklı mutfak stilini yansıtan yemekleriyle Gozo ve Comino’nun öne çıktığını gözlemlemek mümkün.

Gozo Adası

Michelin’in tarihini inceleyecek olursak bu rehber 19. yüzyılın sonlarında kurulmuştur ve 120 yılı aşkın süredir dünyanın farklı bölgelerinden lezzetli yemekleri malzeme kalitesi, hazırlama ve pişirme konusundaki ustalık, yaratıcılık, ödeme karşılığının alınması ve kalite standartlarındaki istikrar açısından değerlendirir.

Tekrar Malta’yı ele alacak olursak “Adalar Ülkesi” Akdeniz’in tam kalbinde bulunuyor ve tarihte ev sahipliği yaptığı tüm uygarlıklardan izler barındıran enfes lezzetler sunuyor. Malta mutfağının geçmişten bugüne yaşadığı dönüşümü keşfetmek için Malta Tourism Authority yerel ve sürdürülebilir gastronomiye önemli ölçüde destek sağlıyor.

Lezzetli yiyecekleri ve tarihten izler taşıyan mutfağıyla öne çıkan Malta’da ilk Michelin yıldızlarının kazananları;

• De Mondion – Chef Kevin Bonello

• Noni – Chef Jonathan Brincat

• Under Grain – Chef Victor Borg’dur.

Verilen yıldızlarla ilgili Turizm ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Julia Farrugia Portelli bu durumun Malta restoranları ve ülkenin mutfağı açısından önemli bir başarı olduğunu belirtti ve daha çok turist çekme noktasında gastronominin de etkili olduğunu söyledi.

Malta Turizm Otoritesi Başkanı Dr Gavin Gulia Portelli’nin sözlerine ek olarak aldıkları yıldızları memnuniyetle karşıladıklarını ve gidilen ülkede yenen yemeğin tatil deneyimini doğrudan etkilediğini düşündüğünü söyleyerek adada Michelin yıldızlı restoranlara sahip olmanın ülke açısından doğru bir adım olduğunu da sözlerine ekledi.

Son olarak Michelin Uluslararası Direktörü Gwendal Pullennec de Malta’nın keşfedilmeye değer bir değer olduğunu düşündüğünü ve ülkenin mutfağının Avrupa etkilerini eşsiz bir şekilde harmanladığını düşündüğünü belirtti.

Siz de Malta’da Michelin Yıldızı alan tüm restoranları keşfetmek isterseniz https://guide.michelin.com/en linkine tıklayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here