Ana sayfa Türk Mutfağı Mardin Yemekleri MARDİN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

MARDİN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

2451
1

Mardin, Türkiye’nin en kalabalık ve büyük şehirler statüsüne giren bir şehridir. Tarihi zenginlikleri, kültür mirasları ve eşsiz yemekleri ile gönüllerde taht kurmuştur. Birçok tarihi olaya, yapıya ev sahipliği yapmış Mardin, birçok dinide içerisinde barındırmıştır ve barındırmaktadır. İpek Yolu da dahil olmak üzere önemli yol güzergahlarının kesiştiği bir şehir olan Mardin ticari açıdan da büyük öneme sahiptir.

Mardin mutfağında, yemek bir kültür bütünlüğüdür. Binlerce yıl çeşitli kavimlere ev sahipliği yapmış yöre, bu kültür miraslarını yöresel yemekleri ile taçlandırmıştır. Sebze yemekleri oldukça kısıtlıdır bu mutfakta, ağırlık olarak bol yağlı ve baharatlı yemekler ön plandadır. En çok kullanılan baharatlar içerisinde; mahlep, pul biber, yeni bahar, zencefil, kişniş ve tarçın bulunmaktadır. Mardin et yemekleri ile ön plana çıkmaktadır. Genel olarak kuzu eti kullanılır yemeklerinde.

Oldukça zengin bir kültüre sahip olan Mardin mutfağı, geleneklerini devam ettirmektedir. Düğün, ölüm, doğum vb. özel günlerinde yöresel tatlarını öne çıkarmaktadır. Çeşitli dinlerin dinsel törenleri için hazırlanan yemekler yöre mutfağını oluşturan ögelerden bazılarıdır. Aynı zaman da çeşitliliği benimsemiş bir mutfak olduğunun kanıtıdır.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here