Ana sayfa Dünya Mutfağı Meksika Yemekleri MEKSİKA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

MEKSİKA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

3063
0

1521’de İspanyollar tarafından fethedilene kadar sahip oldukları kültürel miras nedeniyle Kuzey Amerika’nın en köklü uygarlık kaynağı olan Meksika’nın mutfağı birbirinden ayrılmaz 4 farklı mutfaktan oluşmaktadır. Bu mutfakların en eskisi bölgenin ilk uygarlığını kurmuş olan Zapoteklerdir. Genelde meyve ve balık ağırlıklı bir yapıya sahip olan bu mutfak günümüz Meksika mutfağının soğuk kısmını oluşturmaktadırlar. Tüm soğuk çorbaların ve meyveli salsaların tamamı bu mutfaktan çıkmıştır. Tarımın gelişmesiyle devreye giren Maya Uygarlığı mısır üzerine kurulu bir mutfak inşa etmişlerdir. Tacolar, tortillalar, tamaleleri bu mutfağa kazandırmışlardır. Aztekler ise kümes hayvanlarını ve değişik biber türlerini bu mutfağa taşımışlardır. Ülkenin dördüncü büyük mutfağını oluşturan İspanyol Mutfağı ise, bölgede olan mutfağın üzerine süt ürünlerini, domuzu, tatlıya çok düşkün olmayan Meksika halkına kendi tatlı beğenilerini, tarçını ve karanfili empoze etmişlerdir.

Meksika Mutfağı bol acılı ve baharatları ile meşhurdur. Bu mutfakta birbirinden farklı lezzetler ve bölgesel mutfaklar mevcuttur. Coğrafi konumundan dolayı zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Bu mutfakta, fasulye, meyve ve çeşitli sebzeler önemli rol oynamaktadır. Biber bu mutfağın baş tacı arasındadır.

Geleneksel yemeklerinde ön planda olan mısır‘dır. Mısır dışında mutfaklarından dünyaya yayılmış tatları, domates, çili, vanilya ve kakaodur. Çili, oldukça acılı olan bir baharat çeşididir. Ham maddesi biberdir. Bunlar dışında fasulye, et yemeklerinde ise, yaban domuzu, tavşan, iguana eti kullanılmaktadır.  Et yemeklerinin yanında ise pilav ya da fasulye tercih ederler. Okyanusların ortasında olan bu ülkede tabi ki deniz ürünleri de vazgeçilmezler arasındadır.

Mutfağında genel olarak otsu bitkiler ve kabak sıklıkla kullanılmaktadır. Çeşitli bitkilerin yetiştiği Meksika da ön planda olan Agave bu bitkilerden birisidir. Bu bitkiden tatlandırıcı elde edilir, suyundan çocuklara içecek yapılarak verilir, mayalanınca alkolü yüksek içki elde edilir.Bunun dışında Meksika yemekleri denilince akla gelenler; Acı Soslar, Acı Biberler, Hamur İşleri, Tortilla ve Tacolar gelmektedir. Tortilla, mısır ve buğday ununda yapılan küçük yufkalardır, ekmek olarak tüketilmek ile kalmaz içi çeşitli malzemelerle doldurularak pizza gibi servis edilir. Ve mutfağın vazgeçilmezlerindendir.

Tortilla

 

Bunun dışında Meksika mutfağında yemek sunumunun rengarenk olmasına dikkat edilir. Hızlı hazırlanan bir mutfak yapısı vardır.  Çorba çeşitleri en çok tüketilenler sırasında birinci sıradadır. Meksika mutfağı Rusya’dan sonra en çok çorba tüketilen mutfaktır. Yazın soğuk, kışın ise sıcak çorba tercih ederler.

Meksika çeşitli tatlıları ile de ünlüdür. En ünlüleri Michoacan ve Guanajuato yörelerine aittir. Genelde tatlılar fındık, yer fıstığı ve ceviz ile kombine edilmektedir. Bu mutfakta tatlı acı kombinasyonu da oldukça çok sevilmektedir.

Meksika denilince akla ilk gelen içkilerden birisi Tekila’dır. Meksika’da yaygın olan bir başka içecek ise Horchata’dır.

İlgili İçerikler

MERCİMEKLİ TACO SANDVİÇ TARİFİ, NASIL YAPILIR?... Malzemeler: 1 adet kuru soğan 1 yemek kaşığı margarin ½ su bardağı yeşil mercimek (haşlanmış) 1 yemek kaşığı domates salçası 1 tatlı ...
FAJİTA TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 500 gr dana şnitzel 4 soğan 2 çorba kaşığı margarin 1 kırmızı biber 1 sivri biber 1 sarı biber 2 çorba kaşığı soya ...
MEKSİKA KÖFTESİ TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1/2 kg dana kıyması 250 gr kuzu kıyması 1 yumurta 1 soğan 5 domates rendesi 1 kalın dilim ekmek 1 diş sarımsak (döv...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here