Ana sayfa Türk Mutfağı Muğla Yemekleri MUĞLA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

MUĞLA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

307
0
PAYLAŞ

Ege mutfak kültürünün sahip olduğu özelliklerin tamamını içerisinde bulunduran bir mutfak yapısına sahip olan Muğla, bir sahil şehri olmasının avantajını taşımaktadır. Bodrum’dan, Fethiye’ye birçok tatil beldesini içerisinde bulunduran bu ilimiz her yıl hem yerli hem de yabancı turistleri ağırlamaktadır.

Zengin bir bitki örtüsüne sahip olan Muğla’nın bu yapısı yöre mutfağına da sirayet etmiştir. Öyle ki yemeklerde bölge içerisinde yetişen her çeşit sebze ve otları bulmak mümkündür.

Her ne kadar zeytinyağlılar ağırlıkta olsa da lezzetli et yemekleri de bu sofralarda kendine yer bulur. Şehrin en meşhur lezzeti ise tarhanadır. Yazın yapılan ve dam ve avlulara serilip kurutulan tarhana, kışın tüketilmektedir. Bir diğer meşhur lezzet ise keşkektir. Bu lezzeti meşhur yapan ise, düğünlerin vazgeçilmezi olmasıdır.

Ege Bölgesinin büyük bir kısmını Yörükler oluşturmaktadır. Yörükler için vazgeçilmeyecek 2 lezzet bulunmaktadır: Et ve süt.  Bununla beraber; tarhana, keşkek, pekmez, reçel ve sebze kurutma gibi yöresel lezzetlerin yapımına dayalı ev içi beslenme durumu da toplumsal oluşuma etki etmektedir.

İlgili İçerikler

BALIKLEN TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1 kg dana ciğeri 2 su bardağı sıvı yağ 4 yemek kaşığı un Sos İçin: 1,5 yemek kaşığı tereyağı 10 diş sarımsak 4 ...
KARNAVAL ÇORBASI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 3 adet havuç 2 yemek kaşığı tereyağı 3 yemek kaşığı zeytinyağı 3 yemek kaşığı tam buğday unu 1 litre süt 1,5 litre su ...
ITIRLI MUHALLEBİ TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1,5 litre süt 1 demet yeşil yaprak ıtır otu 5 yemek kaşığı buğday nişastası 1,5 su bardağı pekmez Yapılışı: Bir tencer...
PAYLAŞ
Önceki makaleMERSİN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER
Sonraki makaleMUĞLA MUTFAĞINDA SIK KULLANILAN MALZEMELER
Yemek tutkunlarının yeni adresi olmayı hedefleyen Gastromanya, ülkelerin mutfaklarına dair bilgiler veriyor, bu bilgileri uygulayabileceğiniz tarifleri bir araya getiriyor. Üstelik Türk mutfağını da aynı şekilde şehir şehir inceliyor!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here