Ana sayfa Türk Mutfağı Muğla Yemekleri MUĞLA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

MUĞLA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

1771
0

Ege mutfak kültürünün sahip olduğu özelliklerin tamamını içerisinde bulunduran bir mutfak yapısına sahip olan Muğla, bir sahil şehri olmasının avantajını taşımaktadır. Bodrum’dan, Fethiye’ye birçok tatil beldesini içerisinde bulunduran bu ilimiz her yıl hem yerli hem de yabancı turistleri ağırlamaktadır.

Zengin bir bitki örtüsüne sahip olan Muğla’nın bu yapısı yöre mutfağına da sirayet etmiştir. Öyle ki yemeklerde bölge içerisinde yetişen her çeşit sebze ve otları bulmak mümkündür.

Her ne kadar zeytinyağlılar ağırlıkta olsa da lezzetli et yemekleri de bu sofralarda kendine yer bulur. Şehrin en meşhur lezzeti ise tarhanadırYazın yapılan ve dam ve avlulara serilip kurutulan tarhana, kışın tüketilmektedir. Bir diğer meşhur lezzet ise keşkektir. Bu lezzeti meşhur yapan ise, düğünlerin vazgeçilmezi olmasıdır.

Ege Bölgesinin büyük bir kısmını Yörükler oluşturmaktadır. Yörükler için vazgeçilmeyecek 2 lezzet bulunmaktadır: Et ve süt. Bununla beraber; tarhana, keşkek, pekmez, reçel ve sebze kurutma gibi yöresel lezzetlerin yapımına dayalı ev içi beslenme durumu da toplumsal oluşuma etki etmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here