Ana sayfa Türk Mutfağı Muğla Yemekleri MUĞLA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

MUĞLA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

496
0
PAYLAŞ

Ege mutfak kültürünün sahip olduğu özelliklerin tamamını içerisinde bulunduran bir mutfak yapısına sahip olan Muğla, bir sahil şehri olmasının avantajını taşımaktadır. Bodrum’dan, Fethiye’ye birçok tatil beldesini içerisinde bulunduran bu ilimiz her yıl hem yerli hem de yabancı turistleri ağırlamaktadır.

Zengin bir bitki örtüsüne sahip olan Muğla’nın bu yapısı yöre mutfağına da sirayet etmiştir. Öyle ki yemeklerde bölge içerisinde yetişen her çeşit sebze ve otları bulmak mümkündür.

Her ne kadar zeytinyağlılar ağırlıkta olsa da lezzetli et yemekleri de bu sofralarda kendine yer bulur. Şehrin en meşhur lezzeti ise tarhanadırYazın yapılan ve dam ve avlulara serilip kurutulan tarhana, kışın tüketilmektedir. Bir diğer meşhur lezzet ise keşkektir. Bu lezzeti meşhur yapan ise, düğünlerin vazgeçilmezi olmasıdır.

Ege Bölgesinin büyük bir kısmını Yörükler oluşturmaktadır. Yörükler için vazgeçilmeyecek 2 lezzet bulunmaktadır: Et ve süt. Bununla beraber; tarhana, keşkek, pekmez, reçel ve sebze kurutma gibi yöresel lezzetlerin yapımına dayalı ev içi beslenme durumu da toplumsal oluşuma etki etmektedir.

İlgili İçerikler

MUĞLA MUTFAĞINDA SIK KULLANILAN MALZEMELER KAYA TUZU: Bir deniz şehri olan Muğla yemeklerinde, sağlık açısından birçok yararı bulunan kaya tuzu da kullanılabilmektedir. EBEGÜMECİ: Salata ...
BULGUR BÖREĞİ TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 3 su bardağı haşlanmış pilavlık bulgur 250 gr az yağlı kıyma 2 yemek kaşığı tereyağı 2 orta boy soğan 3 yumurta 4 kaşı...
MUĞLA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER Doğanın güzelliklerinin ön plana çıktığı Muğla mutfağı dendiğinde akıllara ilk gelen yöreye özgü tarhanasıdır. Ege deyince akla gelen bir diğer lezzet...
PAYLAŞ
Önceki makaleMERSİN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER
Sonraki makaleMUĞLA MUTFAĞINDA SIK KULLANILAN MALZEMELER
Yemek tutkunlarının yeni adresi olmayı hedefleyen Gastromanya, ülkelerin mutfaklarına dair bilgiler veriyor, bu bilgileri uygulayabileceğiniz tarifleri bir araya getiriyor. Üstelik Türk mutfağını da aynı şekilde şehir şehir inceliyor!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here