Ana sayfa Dünya Mutfağı Romen Yemekleri ROMEN MUTFAĞINDAN ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

ROMEN MUTFAĞINDAN ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

2267
0

Romanya’da tercih edilen et çeşitleri dana, tavuk ve domuzdur. Dana eti ülkede yaygın olarak Kıyma olarak kullanılmaktadır. Sarmale, Carnati Afimati, Mici diye tabir edilen İnegöl Köftesi ve Tokitura ünlü et yemekleri arasında sayılmaktadır.


 

Romenlerde tıpkı bizim gibi yemeklerin yanında garniture tüketmeyi severler ama onlar salata yerine turşu tercih ederler. Salatayı ise daha nadir tüketirler. Yumurtalı salata, beyaz peynir ve biberli salata harici pek bilinen salatası yoktur Romenlerin. Salata kültürü yerine turşu kültürü gelişmiştir. Lahana, havuç, salatalığın yanında karpuz, kelek hatta kabak bile turşularlar.

 

Romenler genelde yemeğin yanında içkiyi tercih ederler.İçki içmeleri Fransız kültüründen, milli içkilerinin rakıya benzemesi Türk kültüründen etkilendiklerini kanıtlar. İçkileri yüksek alkol oranına sahip olup damıtma yöntemiyle yapılır. Son yıllarda Avrupa’da da yayılan Tuica %55-65 alkol oranına sahip olup Erikten elde edilir ayrıca ülkede Tuicanın yanında Uza ve Mastika daha tercih edilmektedir.

Romanya’da hamur işine fazla rağbet olmamakla beraber kimi tatlılarda kullanılmaktadır. Tatlı olarak ise ülkenin en meşhur tatlıları Savarin ve Papanasidir. Papanasi peynirle yapılan her turistin bayılarak yediği bir lezzet üzerine sos eklenerek servis edilen bir tatlıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here