Ana sayfa Dünya Mutfağı Singapur Yemekleri SİNGAPUR MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

SİNGAPUR MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

2427
0

Singapur mutfağı, Çin, Malay (Malezya yerlileri), Endonezya ve Hindistan mutfağının karışımından oluşmaktadır. Singapur’un çok küçük bir ülke olması bununla birlikte nüfus yoğunluğunun fazlalığı nedeniyle gıda ürünlerinin tamamına yakını ithal edilmektedir. Fakat bazı yerel çiftçiler yapraklı sebze, meyve ve balık ürünlerini kendileri üreterek elde etmektedirler.

Singapur’un %70’ini Çinlilerin oluşturması nedeniyle, Singapur mutfağının oluşumunda Çin mutfağının çok büyük bir etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle Çin mutfağının temel ham maddesi olan pirinç ve erişte Singapur mutfağının da en önemli hammaddeleri olarak kabul edilmektedir. Singapur yemekleri kültürel bir çekicilik olarak görülmektedir. Singapurlular, yemeklerini restoranlar yerine seyyar merkezlerde veya yemek alanlarında yemeyi tercih ederler. Singapur’da yemek, ulusal kimlik için çok önemli kabul edilmektedir.

Yemeklerinin en büyük özelliği çabuk pişirilmesidir. Bütün yemekler çok yüksek ateşte ve özel tavalarda hazırlanır. En zor pişen yemeklerin pişme süresi bile iki dakikayı aşmamaktadır. Singapur mutfağında, çok çeşitli bitki ve baharatlar kullanılır. Baharatlar ile acı, tatlı ve ekşi soslar hazırlanıyor. Singapur yemekleri çok hafif ve vitamin değeri yüksek, yemekler çok az pişirildiği için vitamin değerleri de kaybolmamaktadır. Az yağ kullanıldığı için de ağır değildir. Singapur mutfağında her çeşit sebze ve meyve kullanılır. Ayrıca tatlılara da büyük önem verilir bu mutfakta. Ancak bu tatlılar bizim alışkın olduğumuz yağlı, şerbetli değil, mango, su kestanesi gibi meyvelerle hazırlanmış hafif tatlılardır. Singapur mutfağında ekmek kullanılmamakta, onun yerine pirinç yenilmektedir.

Singapur’da çay ve kahveler yerel isimlerle adlandırılır. Kopi kahve; Kopi-C sütlü kahve; Kopi-Kosong sütlü ve şekersiz kahve için kullanılır. Aynı şekilde sütlü ve şekerli çay için Teh; bol sütlü çay içmek istiyorsanız Teh-C; tercihiniz sütlü ve şekersiz çay ise Teh-Kosong ifadelerini kullanılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here