Ana sayfa Türk Mutfağı Şırnak Yemekleri ŞIRNAK MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

ŞIRNAK MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

910
0

Bir Güney Doğu Anadolu ili olan Şırnak mutfağında; Doğu Bölgesi mutfağının kültürü genel anlamda yaygın olsa da Şırnak’ı diğer Doğu illerinden farklı kılan yöresel bir mutfağı bulunmaktadır.

Doğu ve Güney Doğu illerinde köfte tercih edilirken Şırnak da pek revaçta olmaması bu duruma gösterilebilecek örneklerdendir.

Çok özel bir mutfağa sahip olan Şırnak kültürü bu yönünü mutfağıyla da kanıtlamaktadır. Bölgenin genel özelliğini taşıyan Şırnak’da da; beklemiş et bulmak mümkün değildir. Sebebi ise etlerin günlük kesilmesidir. Bu durumdan kaynaklı olarak; lokantalarda ve ızgaralarda ayrıca evlerde yapılan yemeklerde lezzet üst kademededir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde hayvancılık temel geçim kaynaklarından biridir. Bu durum bölge mutfağında et ürünlerinin yaygın olarak tüketilmesine yol açmıştır.

Bölge illerinde yapılan kebaplar lezzetleri ile Türkiye’nin hemen her yerine yayılmıştır.

Kebaplık etler; baharatlar ve acılı-ekşili karışımlarla terbiye edilir ve kömür ateşinde pişirilerek hazırlanmaktadır. Kebaplar; sebzeli, meyveli ve sade olarak pişirilebilmektedir.

İlgili İçerikler

MUMBAR TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: Küçükbaş hayvanların baş, ayak ve sakatatları Pirinç Salça Maydanoz Baharat Yapılışı: Kafayı parçalara bölüp, işkem...
ŞIRNAK MUTFAĞINDA SIK KULLANILAN MALZEMELER SURYAZ: Yabani bir sarımsak türüdür. Özellikle Siirt yöresinde sevilen bir sebzedir, yazın yöresel pazarlarda bulmak mümkündür. Suryaz GEZU: ...
KADGE DİFSE TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: Pekmez Ceviz Kepekli un Çekirdeksiz üzüm Tuz Şeker Yapılışı: Kepekli unu hamur şekline getiriyoruz ve hamurun ...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here