Ana sayfa Dünya Mutfağı Tanzanya Yemekleri TANZANYA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

TANZANYA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

1605
0

Tanzanya, Doğu Afrika’nın güneyinde, kıyı şeridi bulunan, tropikal iklime sahip ve yeryüzü şekilleri bakımından zengin bir ülkedir. Özellikle Türk damak tadına uygun lezzetlerin sıkça görüldüğü Tanzanya, zengin bir yemek kültürüne sahiptir.

Tanzanya’da birçok farklı coğrafi özelliğin ülke içinde görülmesi sebebiyle mutfak kültürü de bölgeden bölgeye farklılıklar göstermektedir. Kıyı kesimlerde deniz ürünlerinin ve tropikal ürünlerin yaygın olduğu ülkede daha içerilere gidildiğinde bakliyatlar, cassava, darı, kırmızı et ürünleri ön plana çıkmaktadır.

Ülkedeki mutfak kültürüne Araplar ve göçmen olarak gelen Hindistanlıların büyük etkisi olmuştur. Hindistan’dan farklı baharatların, tavuk yemeklerinin ve atıştırmalıkların girdiği mutfağa, Araplardan mangalda pişirme ve bazı baharatlar katkı sağlamıştır.

Tanzanya mutfağını, yemeklerde bolca kullanılan Hindistan cevizi diğer mutfaklardan ayırmaktadır. Aynı zamanda mutfakta bamya, bir tür ıspanak olan mchicha, yeşil bezelye, fasulye ve cassava yaprakları da yaygın olarak kullanılır.

Ülkede ekmek- türevleri atıştırmalık olarak tüketilmektedir ve bunların en güzel örneklerinden olan mandazi, isheti, kashata, samosa, vileja, vitumbua meşhur ekmek, poğaça çeşitlerindendir.

İlgili İçerikler

PİLAVLI TAVUK TANGANIKA TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1-1/2 kiloluk körpe bir tavuk 2 bardak pilavlık pirinç 1-1/5 bardak sade yağ 2 baş soğan 4 adet  havuç 250 gr domates ...
MUZ ÇORBASI (SUPU YA NDİZİ) TARİFİ, NASIL YAPILIR?... Malzemeler: 3 adet yeşil muz 1.25 lt tavuk bulyon Tuz Karabiber Yapılışı: Muzların kabuklarını soyup ince ince doğradıktan sonra...
TANZANYA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER Türk mutfağına fazlasıyla benzeyen Tanzanya mutfağı çeşitli çorbalara ev sahipliği yapmaktadır. Salatalık çorbası, soğan çorbası, havuç çorbası ve bal...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here