Ana sayfa Dünya Mutfağı Tanzanya Yemekleri TANZANYA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

TANZANYA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

1598
0

Türk mutfağına fazlasıyla benzeyen Tanzanya mutfağı çeşitli çorbalara ev sahipliği yapmaktadır. Salatalık çorbası, soğan çorbası, havuç çorbası ve balkabağı çorbası bunların önemli örnekleri arasında gelmektedir.

Tanzanya’da ana yemekler genellikle sote et veya tavuk şeklinde yapılmaktadır. Yanlarında tüketilen pilavlarda ise zerdeçal, karanfil, zencefil gibi baharatlar kullanılmaktadır.

Lahana Havuç Rendesi Kavurması Tanzanya’ya özel, yemeklerin yanında tüketilen farklı bir lezzettir.  

Tanzanya’da iç kısımlara doğru gidildikçe yaygınlaşan deniz ürünleri genellikle ızgara yöntemiyle pişirilmektedir. Balık çeşitliliğinin bol olduğu ülkede istakoz ve kalamar ise sıkça tüketilmektedir. Hindistan cevizinin birçok yiyecekte kullanıldığı Tanzanya’da balıklar da Hindistan cevizine bulanıp kızartılmaktadır. Karides tüketimi de yoğundur ve çeşitli şekilleriyle sofralara taşınmaktadır.  

 

 

Sahil kesimlerinde deniz ürünlerinin yanı sıra baharatlı yemekler de yaygın olarak yapılmaktadır. Bu bölgelerde en çok tüketilen ürünlerin başında pirinç gelmektedir ve çoğu Tanzanya yemeğinde de pirinç kullanılmaktadır.

Muz, avokado, ananas, papaya, mango, karpuz ve elma başta olmak üzere çeşit çeşit birçok meyvenin yanında sebze çeşitliliği de fazladır.

Avokado
Ananas

 

Mango
Papaya

Tanzanya’da çay kültürü de yaygındır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here