Ana sayfa Dünya Mutfağı Tayland Yemekleri TAYLAND MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

TAYLAND MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

2080
0

Tai insanlarının vaktiyle Güneybatı Çin’den şimdiki ülkelerine göç etmeleri nedeniyle mutfaklarında Çin etkisinin çok baskın olduğu görülmektedir. Ancak zaman içinde Batı pişirme teknikleriyle Malezya ve Endonezya tekniklerini alıp bunları kendi kültürlerine uyarlamışlardır. Sonuçta ortaya inanılmaz farklı, tamamen harmoni içinde kurulu, rafine ve eşine zor rastlanan yemekler ortaya çıkarılmıştır. Hindistan, Çin ve Okyanusya mutfaklarının bir karışımı şeklinde ifade edilmektedir Tayland mutfağı.

Hindistan usulü körileri ve Çin usulü soteleme tekniklerini bu mutfakta bulmak mümkündür. Acı yemeklere oldukça hakimdir. Tatlı, ekşi, tuzlu ve acıyı dengeli bir biçimde kullanmaya özen gösterirler. Hindistan cevizi sütü ve kendisi yemeklerde oldukça sık karşımıza çıkmaktadır. Baharatların da yeri bu mutfakta büyüktür. Zencefil, hindistan cevizi, yabani sarımsak, karanfil, kimyon, fesleğen, kişniş bu mutfağın temel baharat ve otlarındandır.

Tayland’da klasik yemekler bölgelere göre farklılık göstermektedir. Kuzeyde yemekler daha az yağlı ve az acılıdır. Kuzeydoğu’da ise baharat diğer bölgelere göre daha az kullanılmaktadır. Pirinç, buharda pişirilen pirince göre daha lapa gibidir. Güneyde ise deniz ürünleri ve balık çok kullanılmaktadır. Malezyalı Müslümanların mutfağından izler taşımaktadır güney mutfağı. Yengeç, kalamar, köpekbalığı, tazeyken pişirilmiş ıstakoz ve midyenin de aralarında bulduğu çeşit çeşit deniz ürünleri burada çok fazla tüketilmektedir.

Taylandlıların değişik tatlıları vardır. Birçok tatlı Hindistan cevizi sütü, palmiye şekeri, yumurta, un ve kıvamlı pirinç kullanılarak hazırlanır. Tatlılar hafif ve az şekerlidir.

Tai halkının kahvaltılarında kaynamış pirinç eriştesi ile servisi yapılan fesleğenli tatlı köri çorbası gibi, taze otlar ve baharatlarla dolu yemekler bulunmaktadır. Bunun dışında pirinç lapası, omlet, kızarmış balık, ekmek, çay ve kahve tüketilmektedir.

Genelde en iyi ve ucuz yiyecekler burada sokaklardaki tezgahlarda bulunmaktadır. Çorba bu mutfakta her öğün içilen bir yiyecektir. Domuz Bağırsağı Çorbası çok sık tercih edilmektedir. Bunun dışında yemekleri tatlandırmak için birçok çeşit sos vardır bu mutfakta. Ananas çok sevilen bir meyvedir. Meyve dışında bir çok yemeğin yapımında da kullanılmaktadır. Onun dışında içi doldurulmuş ananas da oldukça meşhurdur.

Tayland mutfağına baktığımızda Çin’den buharda pişirme, kızartma teknikleri ve yemek yemek için kullanılan tahta çubuklar gelmiştir. Restaurantlarda bıçak genel olarak kullanılmamaktadır. Kaşık en çok kullanılan malzemedir.

Tayland mutfağına baktığımızda çorbalar, pirinç ve erişteler, tropikal meyveler, deniz ürünleri ve etler bu mutfağın temelini oluşturmaktadır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here