Ana sayfa Dünya Mutfağı Ukrayna Yemekleri UKRAYNA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

UKRAYNA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

2466
0

Ukrayna mutfağında en çok tüketilen yiyecekler arasında domuz eti, domuz yağı, yumurta, pancar, patates, lahana ve buğday unu bulunmaktadır. Farklı şekillerde yapılan domuz eti ve ondan yapılan salam ve sucuklar, Ukrayna halkının en sevdiği yiyecekler arasındadır. Kyshka, karabuğday ve kandan yapılan meşhur bir sosis türüdür. İsli domuz sosisi, Kovbasa yine çok tercih edilip tüketilenler arasındadır.

Ukrayna’nın en meşhur yemeği Borch çorbasıdır. Bu çorba aslında Eski Romalıların milli yemeğidir. Ukrayna da bazı kalıplar belirli yemek gruplarını temsil eder. Örneğin Pervoye çorba veya salatayı/antreyi ve Borch çorbasını, ikinci anlamına gelen Ftoroye yanında patates olan et, tavuk ve balığı, üçüncü anlamına gelen Tretye ise kompostoyu ve tatlıyı temsil etmektedir.

Borc Çorbası

Sulu yemek kavramı Ukraynalılar için çorba anlamını taşır. Zira onlar için sulu yemek diye bir kavram yoktur. Garnitür olarak tercih ettikleri yiyeceklere ise salo demektedirler. Salo; tuzlanmış bir domuz yağıdır. Öyle ki Ukrayna yemekleri çok yağlı olmaları ile de bilinmektedir.

Sahip olduğumuz mangal kültürü Ukraynalılarda da mevcuttur. Şaşlık adını verdikleri mangallarında bizde karşı denk gelen anlamıyla şiş kebap yapmaktadırlar. Özellikle Tatar vatandaşlarının daha çok tercih ettiği bir lezzettir.

Yine Ukrayna mutfağında bir başka Türk yemeği olan mantıda görmek mümkündür. Vareniki adını verdikleri bu mantı; etli ve sebzeli olur fakat patetesli, peynirli ve kremalı olarak da hazırlanabilmektedir.

Ukrayna’nın en meşhur yemeklerinden birisi olan Kiev Tavuğu; kemiksiz tavuk etinin içine tereyağının doldurulup yağda kızartılmasıyla yapılır. Bu lezzetli yemek dünyada da çok meşhurdur fakat Ukrayna da rahatça her yerde bulabilmeniz ve tüketebilmeniz pek mümkün değildir.

Ukrayna’nın bir diğer ünlü yemeği ise Halubtsi ‘dir. Lahana rulo yemeği diye geçmektedir. Bizim lahana sarmamızın daha kalın halde sarılmış halidir.

Ukrayna’da bol çeşitli bir meyve kültürü bulmanız da mümkün değildir. Bunun yerine bizde fazla rastlanmayan böğürtlen/yemiş kültürü gelişmiştir.

Ukrayna’nın  en bilinen alkolsüz içeceği ise Kvas ve Kefir‘dir. Kefir bilinen haliyle yer alır. Fakat Kvas, biranın alkolsüz halidir. Serinlemek için cadde ve meydanlarda rahatlıkla bulunabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here