Ana sayfa Dünya Mutfağı Ürdün Yemekleri ÜRDÜN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

ÜRDÜN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

1835
0

Ma’alak; doğranmış kuzu kalp, akciğerler, karaciğer ve bağırsaklar, (sarımsakla harmanlanır ve kızartılır, genellikle Cuma günleri kahvaltı için birçok aile tarafından yenmektedir), Moutabel, közlenmiş patlıcan, Humus, tahinli ezilmiş nohut, Makloubat, (tarçın, yenibahar, kakule ve Hindistan cevizi) baharatlı tavuk, Mansaf, yoğurt soslu kuzu etidir.

Maklube meşhur Arap yemeğidir. Hem tavuklu hem de etli yapılır. İçerisinde bol baharat, pilav ve et bulunur. Zahmetli bir yemektir. Ama çok lezzetlidir. Alayet Bandora ise et sotedir. Shawarma, bildiğiniz tavuk/et döner. Ama Arap usulü. Baklanın, çeşitli ot ve baharatlarla birlikte ezilmesinin ardından farklı şekillerde, köfte boyutlarında yağda kızartılarak hazırlanan Falafel hemen hemen her gün yedikleri yemekler arasında yer alıyor. Kızıldeniz’de avlanan balıkların lezzetli olduğunu söylerler. Küçük kalamarlar, kırmızı renkli balıklar hatta ıstakoz da sevilenlerdendir.

Ürdün’ün milli içeceği çay küçük fincanlarda sunulur sade veya şekerli olabilmektedir. Ama genelde şekerli yapılır. Bir de sabah-akşam naneli limonata içilir. Arap kültürü nargile konusunda iddalıdır ve Ürdün’de de bolca nargile içilmektedir. Arak adında alkolleri de vardır. Bizdeki rakı gibi ama sek içerler. Her yerde kahve içilir. Ve bu kahveye Türk kahvesi denir. Ancak yapılışı biraz farklı. Su kaynatılıken kaynarken su üzerine kahve ekleniyor. Bir nevi nescafe gibi.Ürdün’de kahve istisnasız kakuleli olur.


Ürdün‘ün tatlı menüsünde şerbetli tatlılar hakimdir. Baklava, künefe, kadayıf gibi şerbetli tatlıların her çeşidini tatmak mümkündür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here