Ana sayfa Dünya Mutfağı Boşnak Yemekleri BOŞNAK MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

BOŞNAK MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

2482
0

Bosna Hersek Balkanların bitişinde yer alan bir ülkedir. Tarihinde genellikle Osmanlı himayesinde kalmıştır. Orta Avrupa’nın başlangıcında yer alan bu ülke bir zamanlar Osmanlı toprağı iken sonradan küçük imparatorluklar şeklinde yaşamını sürdürmüştür. Yugoslavya’nın dağılmasından sonra bağımsızlığına kavuşan bu ülkede bu kadar yaşanmışlık kültürlerine ve mutfaklarına adeta sinmiştir.

Bu balkan ülkesini yemeklerinde et ve patates yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu iki yiyecek bu ülke mutfağının temelini oluşturur. Pek çok farklı şekilde ve farklı malzemelerden farklı şekilde pişirilerek yüzlerce tarif oluşturulmuştur.

Bunun dışında ülkede çok verimli yeşil alanlar, tarlalar ve meralar vardır. Avrupa’nın sarımsak ve domates ihtiyacını büyük ölçüde karşılayacak kadar üretim yapmaktadırlar. Haliyle bu üretim mutfaklarına da yansımıştır. Başta domates ve sarımsak olmak üzere, patates, soğan yemeklerin ana malzemesi konumundadır. Pirinç ve makarna da yemeklerin yanında servis edilmektedir. Geniş meralar, verimli hayvanlar, doğru teknikler ile bu balkan ülkesinde süt inanılmaz lezzetli ve boldur. Üretimi yüksek olan süt yemeklerde bilhassa da tatlılarda sıklıkla kullanılmaktadır. Un da yemeklerde kullanılan temel maddeler arasındadır.

Ülkede etin fazla üretilmesi ve lezzetli olmasından ötürü tüm yemeklerde kullanılır. Bu yüzden ülkede neredeyse tüm tarifler etlidir ama sıklıkla sebzelere yanlarında bezenti olarak rastlanılmaktadır. Çünkü Saraybosna iklim ve hava koşulları olarak neredeyse her mevsim doğal ve taze sebze meyve üretimine elverişli bir yerdir. Bu da yemek çeşitliliğine ve içeriklerine yansımaktadır. Ülkede et yemeklerini haricinde pirinç ve sebze yahnileri de alternatifler arasındadır.

Ülkede Türk mutfağında etkiler görülmektedir. Müslümanların yüksek oranlarda yaşadığı bir ülke olan Bosna Hersek’te Ramazan aylarına özel olarak Osmanlı mutfağından bir esinti olan Tarhana tercih edilmektedir. Genelde çorba olarak Tarhana ve İşkembe tercih edilmektedir. Bu da en belirgin Türk izlerinden birisidir.

Ayrıca ülkede kahve kültürü de gelişmiştir. Türk Kahvesi’ne benzer Boşnak Kahvesi de ülkede sıklıkla tüketilir. Genelde tatlıların yanında ikram edilen Boşnak Kahvesi de Türk Kahvesi gibi bakır cezvede, soğuk suyla ve telveli bir şekilde yapılır.

Ülkede son zamanlarda bazı kültürel olaylar, politik kararlar, sosyal meseleler neticesinde ülke kültürün de bazı değişiklikler görülmektedir. İtalyan, Çin mutfağı, Adriyatik ve Akdeniz kültürün etkileri ülke mutfağında hissedilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here