Ana sayfa Türk Mutfağı Elazığ Yemekleri ELAZIĞ MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

ELAZIĞ MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

2638
0

Elazığ mutfağından bahsetmeye başladığımızda karşımıza Harput’un geçmişteki tarihi çıkar. Harput; tarih boyunca üzerinde yaşayan tüm medeniyetlerin izlerini taşımıştır. Bu durum Elazığ’ın kültürel mirasına olduğu kadar, yemek kültürüne de çok büyük zenginlik katmıştır.

Et, un ve bulgurun ağırlıkta olduğu bir mutfak kültürüne sahip olan Elazığ’da; yaz mevsiminden hazırlanmaya başlanan kavurma, bulgur, erişte, reçel gibi yiyecekler süre gelen kiler kültürü ile birlikte kış mevsimi için muhafaza edilir.

Bölgedeki yemeklerde salçalı ve ağdalı tatlar daha çok tercih edilmektedir. Bununla birlikte ciğer kavurma, dövme, tarhana, post çökeleği, turşu, salamura, patates, sumak, kuru soğan, sarımsak  gibi lezzetler  vazgeçilemezler arasındadır.

Elazığ mutfağı yöresel lezzetlerinin en başında İçli Köfte gelir. İçli köfte ya da diğer adıyla Oruk, bulgurun hamur haline getirilip içinin doldurulması yöntemiyle yapılan bir yemektir. Kökeni Arap mutfağına dayanan içli köftenin asıl adı Kibbedir.

Elazığın bir diğer meşhur yemeği ise Harput Köftedir. Harput köftesi de tıpkı diğer Elazığ yemekleri gibi içerisinde bulgur ve soğanı barındırır. Harput kültüründen bu zamana kadar taşınan lezzetlerden bir tanesidir.

Çorbalar içerisinde ise Ayran Çorbası yörede bilinen adıyla ise Karıştırmalı çorba en bilinenidir.

Bayramların en özel lezzeti ise Sırındır. Zira ev sahipleri; bayramlaşmaya gelen misafirleri için kurdukları sofrada baş köşeyi sırına ayırırlar. Yufka, sarımsaklı yoğurt ve kızarmış tereyağının muhteşem buluşması olan Sırın yörenin favori lezzetlerindendir.

İlgili İçerikler

ELAZIĞ MUTFAĞINDA SIK KULLANILAN MALZEMELER TEREYAĞI: Geçmiş dönemlerde neredeyse tüm yemeklerde tereyağı kullanılırdı.  Fakat günümüzde hem köylerde hem de kent içinde çoğunlukla nebati yağ kul...
DOLANGER TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler:    1 çay bardağı yoğurt 1,5 su bardağı su 1 yumurta 50 gr margarin 1 çay kaşığı kabartma tozu Bir miktar tuz Dövülm...
ELAZIĞ MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER Elazığ mutfağı; 150’ye yakın yemek çeşidi ile en zengin yemek kültürüne sahiptir. Bilinen 3 öğünün dışında kuşluk ve yatsılık denilen öğünlere de sahi...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here