Ana sayfa Dünya Mutfağı İngiliz Yemekleri FISH AND CHIPS’İN TARİHİ, FISH AND CHIPS NASIL YAPILIR?

FISH AND CHIPS’İN TARİHİ, FISH AND CHIPS NASIL YAPILIR?

1399
0

İngiltere’nin en ünlü yemeklerinden biri olan fish and chips, ülkenin eski başbakanlarından birinin fish and chips’i “iyi arkadaşlar” olarak tanıtması ile ünlenmiştir. Ardından fish and chips İngiltere’nin sembolü olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Bu sayede bu yemeğin o bölgede sanayileşmeyi güçlendirmeye katkı sağladığı da söylenmektedir.

İlk fish and chips dükkânının Londra’da açıldığı ve bu yemeğin tüm halkın yemek kültürüne girmesini sağlayan kesimin ise kentin işçi sınıfı olduğu da yine söylentiler arasındadır. İlk dükkânı açan gencin halı dokuyucusu olan ailesinin bütçesine patates kızartması satarak destek olmak istemesiyle fish and chips serüveni başlamıştır. Genç, yakınlardaki bir dükkândan aldığı kızarmış balıkları kendi yaptığı patates kızartmasıyla birlikte boynuna asılı bir tablada, kendi dükkânını açıncaya dek satmaya başlamıştır. 1860’da açılan bu dükkân 1970 yıllarında dek açık kalmıştır. 1871 yıllarında kurulan ve kentin en turistik bölgelerinden olan bir yerde kurulan başka bir fish and chips dükkânı ise hâlâ aktiftir.

İngiltere’de her yıl milyonlarca balık filetosu satılmakta ve bunlar unlu bir bulamaca yatırılarak yağda kızartıldıktan sonra patates kızartmasıyla birlikte tüketilmektedir. İngilizlerde fish and chips’i en sevilen yeme yöntemi gazete kâğıda sararak tüketmektir.

Fish and Chips yapımında genel olarak morina balığı kullanılmakla birlikte mezgit balığı da kullanılmaktadır. Un ve su karışımından sonra yağda kızartılan balıkların kızartıldığı yağ ise geleneksel olarak “beef dripping” denilen eritilmiş hayvansal yağdır, ancak günümüzde birçok restoranda bunun için fıstık yağı kullanılmaktadır. Balığın yanında servis edilen patatesler ise genellikle elma dilim şeklinde ve tartar sos başta olmak üzere çeşitli sos ve sebzelerle yapılmaktadır. Kullanılan bu tartar sosun içeriğini ise turşu ve sarımsak oluşturmaktadır. Servisteki sebzeler ise genellikle püre ya da taneli olarak kullanılabilen bezelyedir. Görüntü olarak göz doyuran bu yemeğin yapımındaki püf noktalardan biri balığın ne az ne de çok pişmiş olmasıdır. Daha çok yumuşak kıvamlı ve hafif sulu lezzette balık istenmektedir.

FISH AND CHIPS NASIL YAPILIR?

Yapımında belli başlı püf noktalar bulunan fish and chips’in klasik tarifine gelecek olursak başlıca malzemeler, mezgit, patates, un, mısır nişastası, yumurta, süt, maden suyu, tuz, karabiber, yağ, süzme yoğurt, mayonez, salatalık turşusu, limon suyu ve isteğe göre dereotudur. Yapım aşamasında öncelikle harç hazırlanır. Buzdolabında bekletilmiş olan un, nişasta, yumurta, maden suyu, süt, tuz ve karabiber bir kapta pürüzsüz oluncaya dek karıştırılır. Ayıklanmış ve temizlenmiş olan balıklar dilimlenir, patatesler elma şeklinde dilimlenir ve kenara koyulur. Yağ tavada kızdırıldıktan sonra balıklar sırasıyla önce hazırlanan harca, ardından yağa batırılarak kızartılır. Bu noktada balıkları iki taraflı kızartmaya dikkat edilmelidir. Balıklar kızartılırken başka bir tavada da patatesler altın rengini alıncaya dek kızartılır. Kızartılan balık ve patatesler kâğıt havlu üzerine alınıp yağlarını bırakmaları sağlanır. Bu esnada sos hazırlanır. Sos hazırlığında turşular küp küp doğranır, dereotu kıyılır. Ardından yoğurt, mayonez, limon suyu, tuz, turşu ve dereotu küçük bir kapta birleştirilip karıştırılır. Tabağa alınan balık, patates ve sos soğutmadan servis edilir. İsteğe göre haşlanmış bezelye, havuç gibi sebzeler ve soslar de servise eşlik edebilmektedir. Aynı zamanda bu tarife yakışan malzemelerden biri de yanında dilimlenmiş limondur.

Fish and chips yapımı kolay ve aynı zamanda lezzetli bir tariftir. Evde yapım açısından da uygun olduğu için çeşitli yemekli davetlerde uygulamak mümkündür. Bunun yanında balığı sevmeyen çocuklara balığı sevdirmenin de pratik bir yoludur.

Bu yazımızda fish and chips nedir ve nasıl yapılabilir kısmını en pratik yoldan anlattık. Okuyup incelemek ve tarifini uygulamak ise sizden…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here