Ana sayfa Dünya Mutfağı Hollanda Yemekleri HOLLANDA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

HOLLANDA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

1846
0

Ülkede çorbalar yaygın olarak tüketilmektedir. Rookworst olarak adlandırdıkları füme sosisi ilave ederek pişirilen bezelye çorbası kış aylarında sık tüketilmektedir.

Rookworst

Bunun dışında jambon çorbası ve taze kış sebzelerinden yapılan çorbalarda ülkede oldukça sık yapılmaktadır.

Değişik çeşitlerde sandviçin bol olarak tüketildiği Hollanda’da ekmek arası için peynir ( kaas ) , Hollanda Sucuğu veya Pindakaas dedikleri fındık ezmesi tercih edilmektedir.

Ekmek arası yapılmayan zamanlarda ise yine ekmek üzeri yiyecekler çok meşhurdur. Ekmeğin üzerine margarin sürüp onun da üzerine  Hagelslag denilen bizim etipuflarin üzerinde gördüğümüz küçük çikolata parçacıklarını dökerler. Ya da reçel sürerek yerler . Hagelslag Hollanda kahvaltılarında ve öğle yemeklerinde en sevilenlerindendir.

Hagelslag

Öğle yemeklerinde veya kahvaltılarda üzerilerine pudra şekeri serpilmiş Pannekoek veya daha küçük hali olan Poffertjes leri yani krepleri sıkça tüketirler.

Poffertjes

Ülkenin popüler yemeklerinden birisi olan Hutspot; patates, soğan, havuç ile servis edilen kısık ısıda pişirilmiş et ya da domuz pastırmasıdır. Ülkede yaygın olarak bilinen bir diğer yemek ise lahana ve patatesin karıştırılarak, hardal sos ve füme sosis ile servis edilen Boerenkoolstamppot’dur. Mutfağın diğer yıldızlarından biri ise Uurkoolstamppot’tur. Lahana ve patatesin püre haline getirilip domuz pastırması veya sosisin ilave edilmesiyle servis edilen bir yemektir. Bu yemek bazen toz köri, kuru üzüm ya da egzotik bir hava vermek için ananas ile de servis edilmektedir.

Hollanda’nın öne çıkan lezzetlerini sayarken Hollanda peynirlerini atlamamak gerekir. Hollanda’da çeşit çeşit birbirinden lezzetli peynirler satılmaktadır. Gerçekten peynir konusunda çok başarılı bir ülkedir Hollanda. En çok Edam, Alkmaar, Gouda peynirleriyle bilinmektedir. Bazen sarımsak ve kimyon ile de bu peynirler tatlandırılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here