Ana sayfa Türk Mutfağı İstanbul Yemekleri İSTANBUL MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

İSTANBUL MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

1154
0

İstanbul mutfağının zenginliği sadece en iyi cins ve pahalı malzeme kullanılan ve altın, gümüş kaplarda sunulan yemeklerle sınırlı değildir.

Kuzu, koyun veya dana etine ilave edilen çeşitli sebzeler İstanbul mutfağının esas yemeklerindendir. Pilav, börek çeşitleri, bulgur, kuru fasulye ve zeytinyağlı yemekler ise  yan öğünler olarak sofralarda kendine yer bulur .

Doğu Bölgesinde yaygın olan Kebap kültürü İstanbul mutfağında da; Köfte ve şiş kebabı, Döner kebap, acılı, yoğurtlu, patlıcanlı vb. kebap çeşitleri ile kendine yer bulur.

Hamur işleri, tatlı olarak baklava, kadayıf gibi lezzetleri ise günümüzde bu işi nesillerdir devam ettiren küçük dükkanlardan temin etmek mümkündür.

İstanbul’a has olan meşhur yemekler/lezzetler belirli ilçelere özgü olarak adını duyurmuştur. Misal; Vefanın Bozası, Kanlıcanın Yoğurdu kavramı bunlardan sadece ikisidir.

Genel olarak bakıldığında ise:

Ortaköy’ün kumpiri,

Eminönü’nün balık ekmeği,

Kanlıca’nın yoğurdu,

Beyoğlu’nun ıslak hamburgeri, kokoreci ve profiterolü

Sarıyer’in böreği

Sultanahmet’in köftesi

Çengelköy’ün salatalığı

Vefa’nın bozası

Eyüp’ün kebabı ve kaymağı

Beykoz’un paçası

Sultanahmet işkembecisinin terbiyeli şirden çorbası

Karaköy fırınının saray lokması ve kuru-poğaçası

Üsküdar-Şemsipaşa’nın turşusu

Hacıbekir’in akide ve latif lokumu

Gümüşsuyu’nun bakla

Bayrampaşa’nın enginarı

Yedikule’nin yağlı göbekli marulu

Langa’nın hıyarı

Kartal’ın pırasası

Çengelköy’ün badem gibi salatalığı ve kayısısı

Kemer’in patlıcanı

Arnavutköy’ün çileği

Kavak’ın inciri

Sultanselim’in kocaman beyaz inciri

Yakacık’ın, Erenköy’ün Pembeçavuş ve Alpehlivan üzümü

Beykoz-Dereseki’nin fasulyesi, cevizi

Vaniköy’ün vişnesi, Akhafız can eriği

Beykoz’un cevizi

Ayaspaşa’nın beyaz, tatlı kara, ekşi kara dutları

Gibi örnekleri sıralamak mümkün olacaktır.

Kumpir

Bu yemeklerin yanı sıra Osmanlı Dönemindeki azınlıkların İstanbul mutfağına kazandırdıkları yemekler arasında; hünkar tarhana çorbası, kefal pilakisi, palamut köftesi, topik, İstanbul pilavı, erik soslu kabak, lüfer pilavı, papaz yahnisi gibi lezzetler de İstanbul mutfağı denilince ilk akla gelenlerdendir.

İstanbul’da bununla birlikte yabancı mutfaklar da çoğunluktadır. Özellikle fast-food kültürü gelişmiştir, yöresel yemekler için ise lokantalar ve restaurantlar tercih edilmektedir.

“Bir kahvenin 40 yıl hatırı olur” inanışı ile büyük değer ve anlam ifade eden Türk kahvesi de İstanbul mutfağının vazgeçilmezlerindendir. Lokum ile ikram edilen bu kahve; kız isteme başta olmak üzere özel ve önemli günlerin ve dost meclislerinin vazgeçilmezlerindendir.

Günümüzde ise Osmanlıdan kalma diğer bir kahve geleneği olan Osmanlı kahvesi, İstanbul mutfağında popüler ikram lezzetlerinden biridir.

İlgili İçerikler

LÜFER PİLAVI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 2 orta boy lüfer 1 su bardağı pirinç 1,5 su bardağı su 2 çorba kaşığı sıvı yağ 1 çorba kaşığı tereyağı 1 çay kaşığı ta...
İSTANBUL MUTFAĞINDA SIK KULLANILAN MALZEMELER Dünyanın önde gelen mutfaklarından olan İstanbul mutfağı; ülkenin her yanından gelen malzemeler, ustalar, tarzlar ve lezzetler ile bugün ki halini alm...
BALIK ÇORBASI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1250 gr karışık küçük balık (kayabalığı, tekir, barbunya, gümüş vs. temizlenmiş, kafaları ve kuyrukları kesilmiş, 3 cm’lik parçalar h...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here