Ana sayfa Türk Mutfağı İstanbul Yemekleri İSTANBUL MUTFAĞINDA SIK KULLANILAN MALZEMELER

İSTANBUL MUTFAĞINDA SIK KULLANILAN MALZEMELER

631
0

Dünyanın önde gelen mutfaklarından olan İstanbul mutfağı; ülkenin her yanından gelen malzemeler, ustalar, tarzlar ve lezzetler ile bugün ki halini almıştır. İmparatorluk mutfağının devamı olan ve yeni tatlara açık olan İstanbul mutfağı her gün zenginleşmektedir.

YAĞ:  Sahip olunan göçebe hayatı geçmişi saray mutfağına da yansımış ve yağ; sıvı yağ,tere yağı vb. olmak üzere  İstanbul mutfağının kalıcı malzemeleri arasında ki yerini almıştır.

ŞEKER: Osmanlı Dönemi’nde yerine bal ve pekmezin kullanıldığı şeker, Osmanlı mutfağına ithal ürün olarak girmiş zamanla baklava gibi belirli lezzetlerin yapımında kullanılmaya başlanınca da bal ve pekmezin tahtını sallandırmıştır. 1. Dünya Savaşı ile birlikte gelen süreçte ithalatın durması insanları kıtlığa sürüklemiş, Cumhuriyet Dönemi ile birlikte de fabrikaları kurulmaya başlanmıştır. Günümüz Türk mutfağının ve özellikle İstanbul mutfağı tatlılarının ve lezzetlerinin baş malzemelerinden biridir.

PİRİNÇ: Sadece İstanbul mutfağında değil genel olarak Türk mutfağında ve Asya ülkeleri mutfağında da 1 numaralı lezzet olan pirinç; hem pilav olarak hem de çeşitli lezzetlerin birer iç parçası/malzemesi olarak  kendine yer bulur.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ: Göçebe kültürünün getirdiği etkiler ile Türk geleneğine ait olan neredeyse tüm yiyecekler de karşılaştığımız süt ve süt ürünleri, İstanbul mutfağında en sık karşılaştığımız malzemelerden biridir.  

BAHARAT: Yemeklerin olmaz ise olmaz tatlandırıcısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Tuz, karabiber, pul biber, tarçın, kekik, nane, kimyon ve yenibahar en çok kullanılanlardandır.

İlgili İçerikler

BALIK ÇORBASI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1250 gr karışık küçük balık (kayabalığı, tekir, barbunya, gümüş vs. temizlenmiş, kafaları ve kuyrukları kesilmiş, 3 cm’lik parçalar h...
SAKIZLI İSTANBUL MUHALLEBİSİ TARİFİ, NASIL YAPILIR... Malzemeler: 6 su bardağı süt 1 yemek kaşığı mısır nişastası 2 yemek kaşığı tepeleme un 15 su bardağı toz şeker 25-30 gram tereyağı ...
LÜFER PİLAVI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 2 orta boy lüfer 1 su bardağı pirinç 1,5 su bardağı su 2 çorba kaşığı sıvı yağ 1 çorba kaşığı tereyağı 1 çay kaşığı ta...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here