Ana sayfa Dünya Mutfağı Kore Yemekleri KORE MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

KORE MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

1380
0

En eski uygarlıklardan birisi olan Kore, Güney ve Kuzey olmak üzere siyasi ayrılıklar sebebi ile 2’ye ayrılmıştır. Yarım ada olmasından dolayı deniz ürünleri oldukça fazla tüketilen Kore’nin geçmiş dönemlerinde sebze yemekleri daha sık tüketilir durumdaydı bu durum yerini artık et ve et ürünlerine bırakmış durumdadır.

Geleneklerine bağlı bir mutfak olan Kore mutfağında çay önemli bir yere sahiptir. Birçok tapınma tariflerinde güzel kokuların tanrılara ulaşılacağı varsayılmaktadır. Çayın çeşitli tatları mevcuttur; tatlı, ekşi, tuzlu, acı ve sert. Bu çaylardan önde gelenlerinden biri Gingseng Çayı’dır. Bal, çam fıstığı ve hurma ile hazırlanan bu çayın enerji verdiğine inanılmaktadır. Çok şifalı olduğu söylenir bu çay, aynı zamanda sindirim, solunum ve dolaşıma yardımcıdır ve iştah açıcıdır.

Kore mutfağı oldukça geniş ve zengin bir mutfaktır. Bu mutfakta, soya sosu, kızarmış biber, susam ve susam yağı sık kullanılmaktadır. Yemek pişirme yöntemleri çeşitlilik gösterse de en çok kızartma ve kavurma yöntemini kullanılır. Güney ve Kuzey Kore olarak ayrılmasından dolayı mutfak kültürlerinde zaman zaman değişiklik görülebilmektedir. Örneğin, Güney Kore’de yemekler daha fazla baharatlı yapılmaktadır.

Milli yemekleri Kim Chi’dir. Bu yemek beyaz lahana yaprakları ile yapılan baharatlı bir turşudur ve  her sofrada daima olur. Tok ve insanı ısıtan bir yemek olduğuna inanılır. Aynı zamanda pilav kültürü de her 2 ülke içinde gelişmiş durumdadır.

Kore mutfağında kahvaltı kültürü yoktur, ana yemeklerinde ne yenilirse kahvaltılarında da aynı şeyleri tüketmektedirler. Ekmek yerine pilav yenirken, kahvaltı sofralarında ise, çorba, pilav, tavuk vb. yemekler bulunur.

Sofra kültüründe yemekler ayrı ayrı servis edilmek yerine, hepsi aynı anda sofraya konulur. Ana yemek olarak çorba, pilav ve kimchi ikram edilmektedir. Kore mutfağı vitaminli ve enerji veren yemek kültürünü benimsemektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here