Ana sayfa Türk Mutfağı Mardin Yemekleri Mardin Mutfağının Öne Çıkan Yemekleri

Mardin Mutfağının Öne Çıkan Yemekleri

2508
0

Mardinliler geleneklerine önem veren bir toplumdur. Zengin miras ve özelliklerini korumaktadırlar. Bu kendilerine has tavırlarını mutfaklarına da yansıtmışlardır. Mardin’in çok özel yöresel yemekleri mevcuttur. Et ve et ürünlerinin fazlaca tüketildiği Mardin mutfağından bazı öne çıkan et yemekleri şu şekildedirler; Malzum, Dobo, Soğan Kebabı, Kaburga Dolmasıdır. Kaburga Dolması kuzu veya oğlak kaburgası açılarak, içi pilav ile doldurularak yapılan bir yemektir. İkbebet ise İçli köftedir, kendi şiveleri ile bu şekilde tanımlamaktadırlar. Bunun dışında Mardin’de iki çeşit içli köfte vardır. Biri kızarmış İrok diğeri ise haşlanmış içli köfte olan İkbebettir.

Et yemeklerinin yanı sıra tatlıları ile de meşhurdur Mardin. Başlıca tatlıları ise; Peynir Helvası, Tahinli Helva, Harire ve Aşuredir. Harire Tatlısı, pekmez, un, şeker ve tarçın ile yapılmaktadır. Bunun dışında Zingil’de şerbetli bir tatlıdır. Un ve süt ile yapılan kızartılan yöresel bir lezzettir.

Harire Tatlısı

Sadece yemekleri ile değil, kendilerine has içecekleri ile de özel bir yere sahiptir Mardin mutfağı. Bu içeceklerin bazıları da; Mırra, Üzüm Suyu ve Nar Suyudur. Mırra acı bir kahve türüdür, Mardin’de sıkça tüketilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here