Ana sayfa Türk Mutfağı Samsun Yemekleri SAMSUN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

SAMSUN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

2281
0

Samsun, kültürünü mutfağa taşımış bir şehirdir. Kültüründeki çeşitlilik mutfağa da yansımıştır. Samsun denilince akıla ilk gelen; türkülere konu olmuş, dilden dile dolaşan Tirit‘tir. Ayrıca meşhur olan Samsun Pidesi‘ni de atlamamak gerekmektedir. Tirit, kaz eti, bulgur pilavı ve et suyuna batırılmış yufka ile yenilenen geleneksel bir yemektir.

Samsun mutfağında etli, pirinçli ve hamurlu yemekler yaygındır. Geleneklerini sürdüren Samsunlular düğünlerinde de geleneksel olan keşkek ve yahni yemeklerini yapmaktadırlar. Keşkek, yapımı oldukça zor bir yemektir. Et, tereyağı ve bulgur ile yapılır, düğünlerde ana yemek olarak sunulur. Buğday unundan yapılan pidelerini unutmamak gerekir. Öyle ki: Dünya çapında ün salmıştır.

Yörede meşhur olan yemekler arasında: Hamsili ekmek, mısır çorbası, hamsili pilav, hamur dolması, mantarlı pilav bulunmaktadır. Hamur Dolması; pancar yapraklarından yapılan bir çeşit dolmadır. Bunların yanı sıra, Zagi Yani’yi es geçmemek gerekmektedir. Zagi Yani ana malzemeleri koyun eti, un, pirinç, ve tereyağı ile olan bir yemek çeşididir.

Tatlılarda da kendilerine özgün olanı kaybetmemişlerdir, özel günlerde yaptıkları tatlılardan birkaçı şunlardır; yazı pancarı, kocakarı gerdanı, tiliman.

Tiliman tatlısı; mısır unu ve pekmezden yapılır. Bunlar dışında ki meşhur tatlı ise: Kıvratma’dır. Bol fındık ve yufka ile yapılır. Bu tatlıyı bayramlarda ve özel günlerde çokça yapmaktadırlar.

Bitkiler de kavurma ve çorba olarak sofralarında yer bulur. Kırçan, Madımak, Nünük bunlardan bazılarıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here