Ana sayfa Türk Mutfağı Tekirdağ Yemekleri TEKİRDAĞ MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

TEKİRDAĞ MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

1378
0

Tekirdağ Trakya’nın tüm özelliklerini barındırmaktadır. Tarihi, gelenekleri, tarihi eserleri, inançlarıyla büyük bir kültürün beşiğidir. Trakya’nın incisi olarak anılır. Türkmenlerden Selaniklilere, Bulgarlardan Serezlere kadar oldukça göç almıştır. Tarihi eserleri, gelenekleri ve inançlarıyla olduğu kadar, edebiyat dünyamızın ünlüsü Namık Kemal’in ve Macar bağımsızlık savunucusu Ferenc Rakoczi’nin bir dönemler yaşamış olduğu önemli bir kültür kentidir. Bu karma kültür mutfağına da yansımıştır.

Bulunduğu coğrafi konum nedeni ile Tekirdağ mutfağı oldukça zengin bir mutfaktır. Her yıl Turizm Haftasında, ilin geleneksel mutfağını yaşatmak amacıyla İl Turizm Tanıtma Derneği’nce yemek yarışması düzenlenmektedir.
Kültürüne ve geleneklerine sahip çıkan bir şehir olan Tekirdağ’da Hıdrellez (mevsimlik bayram) kutlamaları her yıl yapılır ve hazırlıklar bir hafta önceden başlar. Geleneklere uygun olarak süt ile börek yapılır, nohutlu ekmek sofralarda yerini alır. Oğlaklar çevrilir, baklavalar yenir. Tam bir mutfak şöleni yaşandığı görülmektedir.

Güney Trakya Bölgesi’nde sadece doğada bulunan besinlerle beslenmiş ve yaşını doldurmamış süt kuzularından elde edilmiş satır eti oldukça sık kullanılmaktadır. Bunun dışında manda yoğurdu da bu bölgede sıklıkla tüketilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here