Ana sayfa Türk Mutfağı Eskişehir Yemekleri ESKİŞEHİR MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

ESKİŞEHİR MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

1724
0

Eskişehir Frigler, Selçuklular, Osmanlılar gibi farklı uygarlıklar altında varlığını sürdürmüş, köklü bir tarihe sahip bir şehirdir. Günümüzde ise Osmangazi ve Anadolu üniversitelerini barındıran şehir, öğrenci kenti olarak anılır. Bir de meşhur lületaşıyla bilinir.

Ev sahipliği yaptığı kültürlerin yanı sıra Eskişehir mutfağında Kafkas, Kırım ve Balkan göçmenlerinin etkisi görülür. Bu sebeple de hamur işleri ön plandadır. Börek, çörek, gözleme gibi yiyecekler sıkça yapılır. Haşhaş ve haşhaş yağı da tariflerde sıkça kullanılan malzemeler arasındadır. Bunun yanı sıra hamur işlerinde susam yağı, tereyağı gibi yağlar da kullanılır.

Pek çok Anadolu şehrinde olduğu gibi Eskişehir’de de kış hazırlıkları önemlidir. Erişte, tarhana, yufka gibi kış boyunca kullanılabilecek yiyecekler hazırlanır. Lahana, domates ve biber turşuları da bu şehrin olmazsa olmazıdır. Peynir, peynir loru, kese yoğurdu veya katı yoğurt kış için hazırlanan ürünler arasındadır.

Porsuk Nehri’nde yetişen onca balığa rağmen Eskişehir mutfağında balıkla hazırlanan yemeklere pek rastlanmaz. Bulgur ve sebze tüketimi ise oldukça yoğundur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here