Ana sayfa Dünya Mutfağı Irak Yemekleri IRAK MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

IRAK MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

4121
0

Irak Mutfağının vazgeçilmezleri arasında gelen çorbalar oldukça çeşitli ve lezzetlidir. Mercimek Çorbası, Ezogelin Çorbası, Yoğurt Çorbası ve Tarhana Çorbası başta gelmektedir. Çorbaların ana malzemeleri ise etler, sebzeler ve baklagillerdir. Şehriye, yoğurt, un ve et suyu çorbaların içlerine katılan bir diğer malzemelerdendir.

Tarhana Çorbası
Yoğurt Çorbası

Yöre mutfağında et yemekleri ön plandadır. Bunların çoğunu kebaplar, köfteler, kuru fasulye ve tencere yemekleri oluşturmaktadır. Kebaplar genellikle lokantalarda yenilen ve ızgara yöntemiyle hazırlanan yemeklerdir. En sevilenler arasındaki Döner Kebap tadılması gereken lezzetler arasındadır. Izgara, fırınlama, kızartma veya sulu yemek olarak yapılabilen köfteler de, kıyma, ekmek içi, soğan ve çeşitli baharatlarla yoğrularak şekillendirilmesiyle yapılmaktadır.  

Döner Kebap

Güveç, kağıt kebabı ve çeşitli türlü ve yahniler ise sulu et yemekleri arasındadır. Etli fasulye, karnıyarık, patlıcan musakka, etli kabak, etli bezelye, etli türlü, etli mercimek ve nohut, etli ıspanak, lahana ve pırasa dahil olmak üzere çok sayıda etli yemek mevcuttur.

Güveç

Dolmaların ve sarmaların etli olarak hazırlanabildiği Irakta etli dolmalarda kıyma, pirinç, soğan, domates, biber salçası ve yöreye özgü çeşitli baharatlar kullanılmaktadır. Dolmalar için en çok kullanılan sebzeler ise biber, kabak, domates, patlıcan ve soğandır.  

Yörede en çok kullanılan sebzeler arasında patlıcan gelmektedir. Patlıcan sebze olarak dünyanın birçok ülkesinde yenildiği halde en çok çeşitliliğe Irak Mutfağı sahiptir. Patlıcan dolma, kızartma, musakka, pilav, salata ve ızgara başta olmak olmak üzere sayısız patlıcan yemeği mevcuttur.

Patlıcan dolma

Hamur işlerinden pide, mantı, börekler ırak mutfağının sevilen lezzetleri arasındadır. Bunlara pilav ve makarnaları kattığımızda ise büyük bir çeşitlilik ortaya çıkar.

Sayısı ve çeşidi itibariyle zengin olan börekler, ırakta fırınlama veya kızartma yöntemleriyle yapılmaktadır. Börek içleri arasında en yaygın olanları kıyma, peynir, patates ve ıspanaktır. Evlerde hazırlanan börekler hazır yufka veya undan açılan yufka kullanılarak yapılmaktadır. Yapılış yönüyle çok zahmetli olan su böreği, açılan yufkanın suda kaynatılmasından sonra kullanılmasını gerektiren bir börek türüdür.

Su Böreği

Irak mutfağı, tatlıları açısından zengin dünya mutfakları arasındadır. Kadayıf, lokma gibi hamurlu tatlıların yanında, muhallebi, kazandibi, sütlaç gibi sütlü tatlılar başta olmak üzere geniş bir çeşitlilik göstermektedir.  Revani, helva, aşure, kabak tatlısı da bu tatlılar arasındaki yerini almaktadır.

Irak mutfağının en tanınmış tatlıları arasındaki baklava, çok ince açılmış yufkanın arasına fındık, ceviz veya Antep fıstığı konularak pişirilmesinden sonra bir şerbetle tatlandırılması yoluyla yapılır. Yine çok sevilen tatlılardan biri olan tel kadayıf ise çok ince teller halinde satılan hamurla hazırlanır ve baklavanın içine benzer içlerle doldurularak fırında kızartıldıktan sonra şerbetle tatlandırılır.

Tel kadayıf

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here